Doğal ve insan kaynaklı afetlerin interferometrik SAR yöntemi ile incelenmesi
Investigation of natural and human induced disasters by interferometric SAR method
- Tez No: 674491
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Afetler meydana geldiği çevrede sosyal, ekonomik, fiziki ve psikolojik etkiler bırakan şiddetli olaylardır. Afetlerin önceden tahmin edilmesi ve meydana gelen bir afetin etki alanının tespit edilmesi çevre ve insan yaşamına olan tehditleri en aza indirmek için oldukça önemlidir. Bu tezin amacı doğal veya insan kaynaklı farklı afet türlerinin InSAR yöntemine bağlı olarak geliştirilen DInSAR yöntemi, PS-InSAR yöntemi ve değişim analizleri ile araştırılmasıdır. Afetler incelenirken araştırma kapsamında 2015 Şili Illapel depremi, 2019 Peru Loreto depremi, Chenjiagang Kimya Sanayi Fabrikası'nın patlaması, Endonezya Sunda Boğazı'ndaki tsunami ve Kaliforniya Carr yangını uygulamaları afetlerin etki alanlarının tespitine yönelik, Konya Karapınar ilçesindeki düşey deformasyonlar ve Filipinler Mayon Yanardağındaki volkanizmalar ise hem etki alanlarının tespiti hem de önceden tahmin aşamasına yönelik olmak üzere 7 farklı uygulama yapılmıştır. Yapılan uygulamalarda 5,6 cm (C-bant) dalga boyuna sahip Sentinel-1 uydularından elde edilen 50 adet SAR görüntüsü ve Perissin (2009) tarafından geliştirilen SARPROZ programı kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda DInSAR yöntemi ve PS-InSAR yöntemi ile yapılan uygulamalarda elde edilen sonuçların yeterli olması, değişim analizi çalışmalarında ise elde edilen sonuçların başka kaynaklanan elde edilen veriler ile kullanılabilecek düzeyde olması InSAR yönteminin farklı afet araştırmalarında kullanılabileceği göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Disasters are severe events that have social, economic, physical, and psychological effects in the environment in which they occur. Anticipating disasters and determining the impact area of a disaster is very important in minimizing threats to the environment and human life. The aim of the thesis is to investigate different natural or human-induced disasters using DInSAR method, PS-InSAR method and change analysis developed based on InSAR method. 7 applications were made within the scope of the research. Investigations were made to determine the impact areas of disasters for 2015 Chile earthquake and tsunami, 2019 Peru earthquake in Loreto, Xiangshui chemical plant explosion, 2018 Sunda Strait tsunami in Indonesia and The Carr fire in California; In the vertical deformations in Konya Karapınar district and volcanisms in the Philippines Mayon Volcano, both the determination of the impact areas and the prediction studies were made. In the applications, 50 SAR images obtained from Sentinel-1 satellites with a wavelength of 5.6 cm (C-band) and the SARPROZ program developed by Perissin (2009) were used. As a result of study research, the outcomes which are obtained from those applications like DInSAR and PS-InSAR methods are efficient. However, the outcomes which are obtained from change analysis are at the level of applying along with datas that are obtained through different sources indicates that InSAR method can be used on researches on disaster.