Fonksiyonel boyun diseksiyonu sonrası nervus aksesorius ve internal juguler ven fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of accessorius nerve and internal jugular vein functions following functional neck dissection
  1. Tez No: 674518
  2. Yazar: SEÇİL BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ADİN SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızda 16 hastanın fonksiyonel boyun diseksiyonu yapılan 22 boyun tarafında, nervus aksesorius ve internal juguler ven fonksiyonlarında postoperatif 6.hafta ve 6.ayda ve radyoterapi uygulanmasından sonraki dönemde görülen değişiklikleri birbirleriyle ve preoperatif dönemdeki değerlerle karşılaştırdık. Nervus aksesorius fonksiyonlarını değerlendirmek için elektromyografi, gonyometre ile eklem hareket açıklığı değerlendirmesi ve omuz ağrı dizabilite indeksini kullandık. Sonuçta; fonksiyonel boyun diseksiyonu sonrası, nervus aksesorius elektromyografik değerlendirmesinde postoperatif 6.ayda postoperatif 6.haftaya oranla belirgin düzelme saptadık. Ancak omuzda ağrı, omuz fonksiyonel durumu ve omuz hareket aralığı değerlendirmesi gibi, nervus aksesorius dışında diğer anatomik yapıların da önemli rol oynadığı durumlarda morbiditede azalmalar görülse de yine de devam ettiğini gördük. İJV fonksiyonlarını ise doppler ultrasonografi ile değerlendirdik. Postoperatif 6.haftada bir hastamızda parsiyel trombüs izledik. Postoperatif 6.ay değerlendirmesinde ise hastalarımızın hiçbirinde trombüse rastlamadık. Tüm hastalarımızda internal juguler ven çapı, duvar özellikleri, akım hızı ve revaskülarizasyonunu, postoperatif 6.ayda ve radyoterapi uygulaması sonrasında da normal olarak değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Functions of the internal jugular vein and accessory nerve were investigated following functional neck dissection in 22 sides of 16 patients with laryngeal carcinoma in postoperative 6th week, 6th month and following radiotherapy. Electromyography, range of movement and shoulder disability index were used to evaluate the changes. Electromyography results 6 months after the operation were better than the results resumed 6 weeks after the operation. However, in parameters those not only accessory nerve but other anatomical tissues are important for the shoulder functions, as shoulder pain, shoulder functional status evaluation and shoulder range of movement, morbidity decreased, but normal ranges had not gained again. The internal jugular vein functions were evaluated using coloured doppler ultrasonography. There was partial thrombus in one patient in the postoperative 6th week. There was no thrombus in any of the patients in the postoperative 6th month. The diameter of the internal jugular vein, the characteristics of the vein wall, flow rate and revascularisation were normal in the postoperative 6th month and following radiotherapy. The internal jugular vein functions following functional neck dissection were shown to be in normal limits by coloured doppler ultrasonography in early and late postoperative periods. It was also concluded that radiotherapy did not cause any significant alteration in the functions of the internal jugular vein.