Dizin ileri derecede osteoartritinde bağ kesen total diz artroplastisinin orta dönem sonuçları
Mid-term outcomes of posterior stabilized total knee arthroplasty in severe osteoarthritis
- Tez No: 674517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç Bu çalışmada, total diz protezi uygulanan olgular retrospektif olarak incelenerek orta dönem sonuçlarının ortaya koyulması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Aralık 2008 – Haziran 2012 tarihleri arasında yeterli takibi olan primer ve sekonder osteoartrit tanısıyla bağ kesen total diz artroplastisi yapılmış 52 hastanın 68 dizi bu çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların 45'i(%86,5) kadın, 7'si(%13,5) erkekti. Yaşları 30 ile 82 arasında değişiyordu (ortalama 65,2 yıl). Ortalama takip süresi 32 aydır (18- 60 ay). Hastalar Amerikan Diz Cemiyeti kriterlerine göre; diz skoru ve diz fonksiyonel skoru bakımından değerlendirildi. Radyolojik değerlendirme ise, Total Diz Protezi Radyolojik Değerlendirme kriterlerine göre yapılmıştır. Bulgular Diz skoru ameliyat öncesi 26 - 58 arasında ortalama 41,5 iken, ameliyat sonrası diz skoru 51-97 arasında ortalama 84,3 olarak saptanmıştır. Diz skoru baz alınarak yapılan değerlendirmede; dizlerin 41'inde (%60,3) mükemmel, 21'inde (%31) iyi ,4 'ünde (%5,9)orta 2'sinde (%2,9) kötü sonuç elde edilmiştir. Fonksiyonel skoru ameliyat öncesinde skoru 10-70 arasında, ortalama 38,8 iken; ameliyat sonrası 45-100 arasında, ortalama 77,7 olarak bulunmuştur. Buna göre yapılan değerlendirmede dizlerin 28'inde (%41,17) mükemmel, 22'sinde (%32,35) iyi, 10'unde (%14,7) orta ve 8'inde (%11,76) kötü sonuç elde edilmiştir. Hastalarda ameliyat öncesi dönemde ortalama 5,3º varus (22º valgus- 20º varus) tespit edilmiş olunup, ameliyat sonrası dönemde ortalama 3,1º valgus (0º – 7º valgus) dizilimi sağlanmıştır. Hastalarımızın ameliyat öncesi diz hareket açıklığı 60º -100º arasında değişmekte ve ortalama hareket açıklığı 88,2º idi. Ameliyat sonrasında diz hareket açıklığı 90º- 120º, ortalama 106,7º'dir. 5 hastada yüzeyel enfeksiyon,2 hastada seroz akıntı görülmüş, hepsinde enfeksiyon antibiyoterapi ile kontrol altına alınmıştır .1 hastada geç derin enfeksiyon nedeniyle iki aşamalı revizyon protezi tatbik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective The purpose of this study was to retrospectively examine cases with total knee prosthesis and determine mid-term outcomes of these cases. Material and Method A total of 68 knees of 52 patients with sufficient follow-up data who underwent PCL substituting (PS) total knee arthroplasty due to diagnosis of primary or secondary osteoarthritis in Antalya Training and Research Hospital 1. Clinic of Orthopedics and Traumatology between December 2008 and June 2012 were included in this study. Among 52 patients, 45 were females (86,5%) and 7 were males (13,5%). The age of the patients ranged from 30 to 82 (mean age: 65,2 years). The mean follow-up duration was 32 months (ranging from 18- to 60). The American Knee Society criteria were adopted for assessment of patients' knee scores and functional knee scores. In addition, Total Knee Prosthesis Radiological Evaluation criteria were adopted for radiological evaluation of the patients. Results The mean preoperative knee score was 41,5 (ranging from 26 to 58), the mean postoperative knee score was 84,3 (ranging from 51 to 97) among the patients. Based on the knee scores, it was found that 41 knees (60,3%) had excellent outcomes, 21 (31%) knees had good outcomes, 4 knees (5,9%) had moderate outcomes and 2 cases (2,9%) had poor outcomes. The mean preoperative functional knee score was 38,8 (ranging from 10 to 70) and the mean postoperative functional knee score was 77,7 (ranging from 45 to 100) among the patients. Based on the given results, it was found that 28 knees (41,17%) had excellent outcomes, 22 knees (32,35%) had good outcomes, 10 knees (14,7%) had moderate outcomes and 8 knees (11,76%) had poor outcomes. The patients had a mean varus deformity of 5,3 º (ranging from 22º valgus to 20º varus) in the preoperative period. They had a mean valgus deformity of 3,1º (ranging from 0º to 7º valgus) in the postoperative period. The mean preoperative range of motion was 88,2º (ranging from 60º to100º), and the mean postoperative range of motion was 106,7º' (ranging from 90º to 120º). Five patients had superficial infection and two patients had serous discharge. All of the patients with infections were treated with antibiotics. One patient underwent two-stage revision surgery due to deep infection.