HPV 16-18 ile diğer yüksek onkojenik riskli HPV tiplerinin kolposkopik histopatoloji bulgularının karşılaştırılması
Comparison of colposcopic histopathology findings of hpv 16-18 and other high oncogenic risk HPV types
  1. Tez No: 674519
  2. Yazar: FEHİME YAVUZEL GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Servikal kanserlerin büyük bir çoğunluğunda yüksek onkojenik riskli İnsan Papilloma Virüsleri ana etyolojik faktördür. Bu virüsler için geliştirilen tarama testleri ve aşıların yaygınlaşması ile serviks kanseri tarama ve triyaj yöntemleri revize edilmiştir. Çalışmamızda kolposkopik histopatoloji bulguları açısından HPV 16/18 ile diğer yüksek riskli HPV'leri karşılaştırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Bu retrospektif çalışma Ağustos-Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın yapıldığı hastanenin hasta kayıtları 2014-2019 yılları arasında HPV ve serviks kanseri ile ilişkili tanı ve tanısal işlemler açısından taranmıştır. Çalışmaya 30-65 yaş arası ve hr-HPV pozitif olan 420 kadın dahil edilmiştir. Kadınlar, HPV16 / 18 pozitif ve diğer hR-HPV pozitif gruplara ayrılmıştır. Gruplar arası histopatolojik bulgular, hR-HPV'lerin tip dağılımı, histopatolojik bulguların sosyodemografik özellikler ile ilişkisi ve sitolojik sonuçlar incelenmiştir. Bulgular: Kadınların yaş ortalaması 41,74 ± 8,5 olup, yarısından fazlası üreme çağındadır. Pozitif sitoloji sıklığı% 39.5 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Human Papilloma Viruses with high oncogenic risk are the main etiological factor in the majority of cervical cancers. Cervical cancer screening and triage methods have been revised with the widespread use of screening tests and vaccines developed for these viruses. In our study, we aimed to compare HPV 16/18 with other high-risk HPVs in terms of colposcopic histopathology findings. Materials and Methods: This retrospective study was conducted between AugustOctober 2020. The patient records of the hospital where the study was conducted were scanned in terms of diagnosis and diagnostic procedures associated with HPV and cervical cancer between 2014-2019. 420 women aged 30-65 years and with positive hr-HPV were included in the study. Women were divided into HPV16 / 18 positive and other hR-HPV positive groups. Histopathological findings between groups, type distribution of hR-HPVs, relationship of histopathological findings with sociodemographic features and cytological results were examined. Results: The mean age of the women was 41.74 ± 8.5 and more than half of them were in reproductive age. Positive cytology frequency was 39.5%.