Romatoid artritli ve spondiloartropatili hastalarda tercih edilen tamamlayıcı alternatif tıp uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of Preferred Complementary and Alternative Medicine Practices in Patients with Rheumatoid Arthritis and Spondyloarthropathies
- Tez No: 923644
- Danışmanlar: PROF. ŞÜKRAN ERTEN, DOÇ. ENES SEYDA ŞAHİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Romatizmal hastalıklar, remisyon ve akut ataklarla seyreden, klinik özellikleri ve tedavi yaklaşımları farklılık gösteren kronik multisistemik hastalıklardır. Bu grup içinde, ankilozan spondilit (AS) ve romatoid artrit (RA), yüksek prevalanslarıyla dikkat çeker. Bu çalışma, AS ve RA tanılı hastaların tamamlayıcı ve alternatif tıp (TAT) yöntemlerine yönelimlerini, kullanım sıklığını, tercih nedenlerini ve bu yöntemlerin sosyodemografik özelliklerle ilişkisini incelemektedir. Ayrıca, TAT uygulamalarının faydalı veya zararlı olarak algılanma düzeyleri ve geleneksel tedavi yöntemlerinin günümüz koşullarında ne ölçüde tercih edildiği değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Romatoloji Polikliniğine başvuran daha önce RA ve AS tanısı almış 956 hasta taranmış TAT uygulamalarına başvuran 100 RA ve 100 AS hastası bulununca çalışma durdurulmuştur. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, TAT hakkındaki bilgi ve tutumları, kullanım durumları ve sağladıkları faydalar değerlendirilmiştir. Hastalık aktivitesi RA hastalarında DAS- 28, AS hastalarında ASDAS-CRP ile, her iki grup için de Global Sağlık Skoru (GSS) ile ölçülmüştür. Veriler, literatüre uygun hazırlanan anketler aracılığıyla yüz yüze görüşmelerle toplanmıştır. Bulgular: Çalışmada, AS ve RA tanılı hastaların demografik ve klinik özellikleri ile TAT uygulamalarına yönelik tutumları incelenmiştir. AS hastalarının ortalama yaşı 47,2 yıl olup çoğunluğu erkek (%53) ve evlidir (%82). Hastaların %82'si şehir merkezinde yaşamakta ve yarısı çalışmaktadır. RA hastalarının ise ortalama yaşı 54,5 yıl olup çoğunluğu kadın (%78) ve evlidir (%86). RA hastalarının %84'ü şehir merkezinde yaşarken, %74'ü çalışmamaktadır. AS hastalarının %95'ine, RA hastalarının %99'una tanı sonrası medikal tedavi başlanmıştır. AS hastalarında en sık kullanılan tedaviler klasik DMARD (%79), ix NSAİİ (%54) ve biyolojik DMARD (%53) olurken, RA hastalarında klasik DMARD (%97) ve steroid (%69) öne çıkmıştır. Yan etkiler AS hastalarının %25'inde, RA hastalarının %32'sinde gözlenmiştir. AS hastalarının en sık TAT'a başlama nedenleri iyileşeceğine dair inanç (%77), çevresindeki insanların önerileri (%68) ve araştırma sonuçları (%61) olurken, RA hastalarında bu nedenler iyileşeceğine dair inanç (%84) ve öneri (%80) olmuştur. AS hastalarında en sık tercih edilen yöntemler kuru kupa tedavisi (%38), fitoterapi (%20) ve masaj (%19) olurken, RA hastalarında bitkisel tıp (%31), kupa (%30) ve sülük tedavisi (%24) öne çıkmıştır. AS hastalarının %77'si, RA hastalarının ise %48'i TAT'ı önermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Rheumatic diseases are chronic multisystemic disorders characterized by remission and acute flares, with varying clinical features and treatment approaches. Among these, ankylosing spondylitis (AS) and rheumatoid arthritis (RA) stand out due to their high prevalence. This study aims to examine the inclination of patients diagnosed with AS and RA towards complementary and alternative medicine (CAM) methods, the frequency of their usage, reasons for preference, and their association with sociodemographic characteristics. Additionally, the perception of CAM practices as beneficial or harmful and the extent to which traditional treatments are preferred in contemporary settings were evaluated. Materials and Methods: A total of 956 patients previously diagnosed with RA and AS who presented to the Rheumatology Outpatient Clinic of Ankara Bilkent City Hospital were screened. The study was concluded once 100 RA and 100 AS patients using CAM methods were identified. Sociodemographic characteristics, knowledge, attitudes, usage status of CAM, and perceived benefits were assessed. Disease activity was measured using DAS-28 for RA patients, ASDAS-CRP for AS patients, and the Global Health Score (GHS) for both groups. Data were collected through face-to-face interviews using questionnaires prepared in accordance with the literature. Results: The demographic and clinical characteristics of AS and RA patients and their attitudes toward CAM practices were examined. The mean age of AS patients was 47.2 years, with the majority being male (53%) and married (82%). Among them, 82% lived in urban areas, and half were employed. RA patients had a mean age of 54.5 years, with the majority being female (78%) and married (86%). Of these patients, 84% lived in urban areas, and 74% were unemployed. xi Medical treatment was initiated after diagnosis in 95% of AS patients and 99% of RA patients. The most commonly used treatments for AS patients included classical DMARDs (79%), NSAIDs (54%), and biological DMARDs (53%), while RA patients primarily used classical DMARDs (97%) and steroids (69%). Side effects were observed in 25% of AS patients and 32% of RA patients. The most common reasons for initiating CAM in AS patients were belief in healing (77%), recommendations (68%), and research findings (61%), while in RA patients, belief in healing (84%) and recommendations (80%) were predominant. The most preferred methods for AS patients were cupping therapy (38%), herbal medicine (20%), and massage (19%), while RA patients favored herbal medicine (31%), cupping therapy (30%), and leech therapy (24%). CAM was recommended by 77% of AS patients and 48% of RA patients.