Tersine sipariş toplama sistemi için ürün birlikteliğini dikkate alan yeni bir sezgisel yaklaşım
A new heuristic approach to the inverse order picking system that takes into consideration of mutual product
- Tez No: 674539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Lojistik faaliyetler içerisindeki depolama fonksiyonu, tedarik zincirinin sürekliliğini sağlayabilmek için en önemli unsurlardan biridir. Ayrıca üretim faaliyetlerinin düzenli bir şekilde devam ettirilmesi isteği ve müşterilerin hızlı yanıt beklentileri depolamanın lojistik faaliyetlerdeki rolünü artırmaktadır. Çeşitlilik gösteren depo stratejileri farklı sipariş toplama sistemlerini ortaya çıkarmıştır. Klasik sipariş toplama sistemlerinden uzaklaşılmıştır. Bu sistemlerden biri olan ters sipariş toplama sistemi, depolama alanı içindeki rafların tamamını dolaşıp sipariş edilen ürünleri bulmaya yönelik olan geleneksel sipariş toplama sistemini tersine çevirmektedir. Birtakım otomatik toplama sistemleri ile toplayıcıların ürünlere değil ürünlerin toplayıcıya gitmesini sağlayan bir sistemdir. Bu çalışmada tersine sipariş toplama sistemi ele alınmıştır. Çalışmanın performans kriteri, alınan siparişlerin tamamını toplamak için yapılan tur sayısını en aza indirmektir ve bu da toplama performansını olumlu olarak etkiler. Çalışmada ilki rassal ikincisi sezgisel olmak üzere 2 ayrı yöntem kullanılmıştır. Kullanılan bu yöntemler nasıl uygulandığı örneklerle açıklanmıştır. C# programlama dilini kullanarak rassal ve sezgisel yöntemin çözümü için bir uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulamada excele sipariş verileri girilmektedir. Uygulama çalıştırılarak sipariş bazlı tur sayısı elde edilmektedir. Buna göre geliştirilen 2. Sezgisel Yöntem ilk rassal yönteme göre toplam tur sayısında %18 oranında bir iyileşme sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The storage function in logistics activities is one of the most important elements to guarantee the continuity of the supply chain. In addition, the desire to continue production activities on a regular basis and the customers' expectations of rapid response increase the role of storage in logistics activities. Diverse warehouse strategies have created different order picking systems. Classic order picking systems have been abandoned. One of these systems, the reverse order picking system, reverses the traditional order picking system for navigating all the shelves in the storage area to find ordered products. It is a system that allows the collectors to go to the collector, not the products, with some automatic collection systems. In this study, reverse order picking system is discussed. The performance criterion of the study is to minimize the number of rounds to collect all orders received, which positively affects the picking performance. In this study, we were used wo different methods that first being random and the second being heuristic. How these methods are used are explained with examples. An application has been developed for the solution of the random and heuristic method using the C# programming language. In the developed application, order data are entered into excel. The number of order-based tours is obtained by running the application. Accordingly, the 2nd heuristic method developed, compared to the first random method, provided an improvement of 18% in the total number of turns.