İslami finansal varlık fiyatlama modeli ve arbitraj fiyatlama modelinin test edilmesi: Katılım 50 endeksi ile bir uygulama
Testing islamic financial asset pricing model and arbitrage pricing model: An application with participation 50 index
- Tez No: 674571
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Finansal Varlık Fiyatlama Modeli, 1952 yılında Harry Markowitz tarafından geliştirilmiştir. Modern portföy teorisi üzerine inşa edilen model zaman içerisinde yapılan eleştiriler doğrultusunda gelişim göstermiştir. Portföyün beklenen getirisinin sadece risksiz faiz oranı tarafından etkilenmediğini varlıkların değerini etkileyen birden çok faktörün bulunduğu varsayımı üzerine Arbitraj Fiyatlama Modeli geliştirilmiştir. Modelde yer alan risksiz varlık parametresinin İslami finans prensipleri ile uyumlu olmaması üzerine de İslami Finansal Varlık Fiyatlama Modeli geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, İslami Finansal Varlık Fiyatlama Modeli ile Arbitraj Fiyatlama Modelinin Katılım 50 Endeksi'ne uygulanabilirliğini test etmektir. Risksiz varlık yerine enflasyon oranı kullanılarak oluşturulan modellerin panel analiz ile test edildiği bu çalışmada, oluşturulan her iki modelin de 2014Q4-2020Q3 zaman aralığında oluşturulan portföylerin beklenen getirilerini hesaplamak için kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Son yıllarda İslami finans alanında yapılan çalışmalardaki artış göz önünde bulundurulduğunda bu çalışmanın İslami finans literatürüne önemli bir katkı yapacağı düşünülmektedir. Çalışmanın sonunda İslami Finansal Varlık Fiyatlama Modelinde risksiz varlık yerine kullanılabilecek değişken önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial Asset Pricing Model was developed by Harry Markowitz in 1952. The model, which developed on modern portfolio theory has evolved in the direction of criticism over time. Arbitrage Pricing Model has been developed on the assumption that the expected return of the portfolio is not only affected by the risk-free interest rate and that multiple factors are affecting the value of the assets. Since the risk-free asset parameter in the model is not compatible with Islamic finance principles, the Islamic Financial Asset Pricing Model has been developed. The purpose of this study is to test the applicability of Islamic Financial Asset Pricing Model and Arbitrage Pricing Model to Participation 50 Index. Models created by using inflation rate instead of risk-free assets was tested with panel analysis. It is concluded that both models created can be used to calculate the expected returns of portfolios in the period 2014Q4-2020Q3. Considering the increase in the studies in the field of Islamic finance in recent years, it is thought that this study will make an important contribution to the Islamic finance literature. At the end of the study, variable suggestions that can be used instead of risk-free assets in the Islamic Financial Asset Pricing Model are presented.