Alternatif hisse senedi beklenen getiri ve risk modelleri - BİST uygulaması
Alternative models of expected stock return and risk - BIST application
  1. Tez No: 711176
  2. Yazar: AKIN ARDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SALDANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Uzun yıllar boyunca, finansal varlıkların getirisini ve riskini tahmin etmek ve anlamak için çeşitli modeller geliştirilmiştir. Her koşula, ülkeye ve tarih aralığına uygun model oluşturulması amaçlanmış olsa da geliştirilen bazı modeller çeşitli ülkelerde ve tarih aralıklarında geçerli olarak kabul edilirken çeşitli durumlarda ise geçerli olarak kabul edilmemektedir. Çalışmada, literatürde en çok atıf yapılan modellerin Borsa İstanbul Bilişim Endeksi'ndeki hisse senetleri için geçerli olup olmadığının test edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için Finansal Varlık Fiyatlama Modeli (FVFM), Fama - French 3 Faktörlü Varlık Fiyatlama Modeli (FF3F), Carhart 4 Faktörlü Varlık Fiyatlama Modeli (C4F), Fama - French 5 Faktörlü Varlık Fiyatlama Modeli (FF5F) ve Carhart 4 Faktör Modeli ile Fama - French 5 Faktör Modeli arasındaki fark olan momentum faktörünün Fama - French 5 Faktör Modeline eklenmesi ile oluşturulan 6 Faktör Modeli (6F) kullanılmıştır. 2013/Ocak - 2019/Aralık döneminde BİST Bilişim Endeksi'nde işlem gören 13 firmanın getirileri ile test işlemi yapılmıştır. Test işlemi hem portföy oluşturularak hem de hisse senedi bazlı gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda; BİST Bilişim Endeksi'nde firma bazlı çalışmalarda FVFM'nin, portföy bazlı çalışmalarda ise hem FVFM'nin hem de C4F'nin uygulanabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For many years, statistical models have been created in order to understand and guess capital assets' return and risk. Although it is aimed to create a model suitable for every condition, country and date range, some models developed are accepted as valid in various countries and date ranges, and some of them are not considered valid in various situations. In this study, it is aimed to test whether the most cited models in the literature are valid for stocks in the Borsa Istanbul Informatics Index. For this, Capital Asset Pricing Model (CAPM), Fama - French 3 Factor Asset Pricing Model (FF3F), Carhart 4 Factor Asset Pricing Model (C4F), Fama - French 5 Factor Asset Pricing Model (FF5F) and 6 Factor Model (6F) created by adding the momentum factor, which is the difference between Carhart 4 Factor Model and Fama - French 5 Factor Model, to the Fama - French 5 Factor Model was used. In the period of 2013/January - 2019/December, testing was carried out with the returns of 13 companies in the ISE Information Technology Index. Testing was carried out through portfolios' and stocks' return. Thus, it is aimed to compare stock - based or portfolio - based results. As a result of the study; it was understood that CAPM can be applied in firm-based studies, and both CAPM and C4F can be applied in portfolio-based studies in ISE Information Technology Index.