Sabit oranlı portföy sigortasında modern portföy teorisi ve finansal varlıkları fiyatlama modeli kullanımı önerisi
Modern portfolio theory and financial assets pricing model used in constant proportion portfoli̇o insurance
- Tez No: 514511
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HÜMEYRA BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Portföy sigortası, yatırımcıları piyasa düşüşlerinden korumak ve piyasa yükselişlerinde portföyün değerini artırmak için dünya çapında kullanılan bir stratejidir. Sabit oranlı portföy sigortası da bu konu başlığı altına bulunan yöntemlerden bir tanesidir. Sabit oranlı portföy sigortası, portföyünde riskli ve risksiz varlık bulundurup dinamik bir şekilde denge tutmaktadır. Portföy sigortası kullanılan dönem başında kararlaştırılan taban değeri koruma sözü vermektedir. Bu dengeyi sabit çarpan ve koruma oranı gibi stratejide kullanılan parametreler yardımı ile yapmaktadır. Bu çalışmada da yüksek getiri amaçlayan bir riskli portföy oluşturulup piyasa koşullarına göre revize edilen bir sabit çarpan ile dönem sonunda toplam portföy büyüklüğünü maksimize etmek amaçlanmıştır. Portföyde bulunan riskli varlığı oluştururken BİST-30'da bulunan hisse senetleri kullanılıp, bu hisse senetlerinin BİST-30 ile olan korelasyonları bakılarak seçim yapılmıştır. Ayrıca hisselerin portföydeki ağırlıkları Markowitz Teoremi yardımıyla hesaplanmıştır. Riskli varlık portföyünün getirisini maksimum düzeye taşımak amacı ile sabit çarpan piyasa yükselişlerinde artırılmış, düşüşlerinde ise azaltılmıştır. Bu düzenleme işlemi Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli'nde bulunan beklenen getiri hesaplanarak işleme dahil olmuştur. Bu çalışmada iki ana uygulama mevcut olup, bu uygulamalarında kendi içinde sabit çarpan değişimi yapılmış ve yapılmamış versiyonları kıyaslanmaktadır. Ana strateji BİST-30'da bulunan hisse senetlerinden oluşturulmaktadır. Kıyaslamak adına yapılan uygulama ise riskli varlık olarak BİST-30 Endeksi alınan çalışmadır. Uygulamada 02.01.2008-16.02.2018 tarihleri arasındaki veriler baz alınmış olup, tezin amacı olarak çalıştırılan stratejinin taban değerin aşımı, dönem sonu portföy büyüklüğü ve BİST-30 endeksi ile farkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Portfolio insurance is a globally used strategy to protect investors from market declines and to increase the value of their portfolio during market increases. Constant proportion portfolio insurance is one of the methods under this heading. Constant proportion portfolio insurance maintains a dynamic balance of risky and risk-free assets in the portfolio and promises to protect the base value agreed at the beginning of the term. This equilibrium is achieved with the help of strategically used parameters such as the constant multiplier and the protection ratio. In this study, it is aimed to maximize the total portfolio at the end of the period with a constant multiplier which is revised according to the market conditions by creating a risky portfolio aiming for high return. The risky assets in the portfolio were selected by looking at the correlation between stocks in BİST-30 and BİST-30. In addition, weights in the portfolio are calculated using the Markowitz Theorem. In order to maximize the return of the portfolio of risky assets, the constant multiplier was increased in periods market increased and decreased in periods market decreased. This arrangement is included in the model with the expected return calculation in the Financial Assets Pricing Model. As a benchmark the portfolio insurance is applied by choosing BİST-30 as risky asset. Then Markowitz Portfolio Selection Algorithm is used to form the risky portfolio which is updated according to certain criteria.