Yüksek doğum ağırlığı ile doğan ve/veya geç doğan riskli bebeklerde general movements hareket analizi
General movements analysis in infants with high birth weight or/and postterm births
- Tez No: 674577
 - Danışmanlar: PROF. DR. AKMER MUTLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızın amacı, yüksek doğum ağırlığı ile doğan ve/veya geç doğan bebeklerin General Movements (GMs) hareket analizleri ile normal doğum ağırlığına sahip ve zamanında doğan bebeklerin GMs hareket analizlerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya postterm 10-19 hafta arasında olan yüksek doğum ağırlığı ile doğan 22 bebek, geç doğan 3 bebek ve normal doğum ağırlığıyla doğan 22 bebek dâhil edildi. Bebeklerin demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Gözlemsel GMs değerlendirmesi kapsamında bebeklerin 3-5 dakikalık videoları çekildi. Prechtl yöntemi ile fidgety hareketler analiz edildi ve motor repertuar değerlendirmesi yapıldı. Her bebeğin motor optimalite skoru hesaplandı. Çalışma grubu ile kontrol grubunun Fidgety hareket analizleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the General Movements (GMs) analysis of infants with high birth weight or/and post-term births and infants with normal birth weight and term births. Twenty-two infants with high birth weight, three infants with post-term birth and twenty-two infants with normal birth weight were included in the study. Demographic and clinical characteristics of the infants were recorded. As a part of the observational GMs assessment, 3-5 minutes videos of infants were recorded. Fidgety movements were analyzed with Prechtl's method and motor repertoire was evaluated. The motor optimality score (MOS) of each infant was obtained. There was no significant difference between the Fidgety movements of the study group and the control group (p>0.05).