Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimine yönelik görüşleri ile öğrencilerin matematik kaygısının incelenmesi
Examining the relationship between classroom teachers views on mathematics teaching and students math anxiety
- Tez No: 674578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimine yönelik görüşlerini ve ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik kaygısını incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ilinde öğrenim gören ilkokul 4. sınıf öğrencileri ile aynı ilde görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Kahramanmaraş il merkezindeki ilkokullarda 4. sınıfta öğrenim gören 501 4. sınıf öğrencisi ile aynı okullarda görev yapan 250 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu, Sınıf Öğretmenlerin Matematik Öğretimine Yönelik Görüşlerini Tespit Anketi ve Matematik Kaygı Ölçeği kullanarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bu araştırmada, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik kaygılarının düşük düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerde matematik kaygısına neden olabilecek matematik öğretimindeki bazı faktörler öğretmen görüşleri kapsamında incelendiğinde ilkokul 4. sınıf matematik öğretim programı ve matematik öğretiminde kullanılan materyallerin orta düzeyde uygun olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimi için derse hazırlık aşamasında yaptığı çalışmalar, tutum ve davranışlarıyla kendilerini derse tamamıyla hazır hissettikleri belirlenmiştir. Öğretmeler matematik öğretiminde öğrenme ortamının ve öğrenci hazırbulunuşluğunun çok fazla katkısının olduğunu vurgulamışlardır. Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretiminde; öğretim yöntem ve teknikleri ile ölçme ve değerlendirme konusunda gösterdikleri tutum ve davranışlarla kendilerini tamamıyla yeterli olarak algıladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the views of primary school teachers on teaching mathematics and the mathematics anxiety of primary school 4th-grade students. The research was carried out in the descriptive survey model, which is one of the quantitative research methods. The universe of the research is made up of primary school 4th-grade students who studied in Kahramanmaraş province in the 2019-2020 academic year and classroom teachers working in the same province. The sample of the study consists of 501 4th grade students studying in primary schools in Kahramanmaraş city center and 250 classroom teachers working in the same schools. In the study, the data were collected using the Personal Information Form, the Assessment of Classroom Teachers' Views on Mathematics Teaching Survey, and the Mathematics Anxiety Scale. Statistics analysis of the data was done using spss 23.0 statistical package program. In this study, it was concluded that primary school 4th-grade students had a low level of math anxiety. When some factors in mathematics teaching that may cause mathematics anxiety in students are examined within the scope of teachers' opinions; It has been determined that the primary school 4th-grade mathematics curriculum and the materials used in mathematics teaching are moderately appropriate. In addition, it was determined that the classroom teachers felt completely ready for the lesson with their attitudes and behaviors during the preparation stage for the lesson for mathematics teaching. Teachers emphasized that the learning environment and student readiness contributed a lot to mathematics teaching. In the mathematics teaching of classroom teachers; It has been determined that they perceive themselves as completely sufficient with the attitudes and behaviors they display in teaching methods and techniques and measurement and evaluation.