İş güvenliği uzmanlarının iş kazalarına etkileri: Karadeniz Bölgesi örneği
Effects of occupational safety experts on occupational accidents: Example of Black Sea Region
  1. Tez No: 674618
  2. Yazar: FATMA DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN KIVANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye ve Karadeniz Bölgesinde 2014-2018 yılları arasındaki Sosyal Güvenlik Kurumu iş kazası verileri incelenmiş bu verilerin analizi yapılmıştır. Meydana gelen iş kazalarının ve iş kazası sonucu yaşanan ölümlerin sürekli artış gösteren bir grafik çizdiği görülmüştür. Bu durum bize, artan iş kazası sayılarının ve yaşanan kayıpların iş kazalarının önlenmesinde ne kadar önemli bir konu olduğunu ayrıca iş kazalarında yaşanan artışlar nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği alanında giderilmesi gereken sorunlar olduğunu göstermektedir. İş güvenliği uzmanlarının artan iş kazaları üzerinde etkilerinin değerlendirilmesini amaçlayan bu çalışmada; Karadeniz Bölgesindeki görev yapan iş güvenliği uzmanlarının katıldığı çevrimiçi anket çalışmasıyla, kazalara neden engel olunamadığını, bu konuda uzmanların ne kadar etkili olabildikleri, uzmanların sorunları ve kazaların nasıl önleneceği konularının aydınlatılmasına katkıda bulunulmuştur. Yapılan çalışmadan elde edilen veriler değerlendirildiğinde; SGK verilerinin yıllara göre sonuçlarında iş kazası sayılarının ve iş kazası sonucu ölümlerin arttığı görülmüştür. Anket çalışması sonuçlarında ise; araştırmaya katılan uzmanların %56'sının erkek, %44'ünün kadın oluğu, yaş ortalamalarının %44 oranında 20-29 yaş aralığında, %41 oranında ise 30-39 yaş aralığında olduğu görülmüştür. İş güvenliği uzmanlarının %58'inin hizmet verdikleri işyerlerinde iş kazaları yaşandığı, uzmanların ise %95 oranında olası iş kazalarını engelledikleri fakat işlerini yaparken yaptırımlarının olmaması, işveren baskısı gibi nedenlerle tam yetkin olamadıkları ve kendilerini yeterli görmedikleri görülmüştür. Ayrıca iş kazalarının yaşanmadan engellenmesinde iş sağlığı ve güvenliğinin gerekli olduğuna inanılmasının önemli bir konu olduğu, kazaları önlemek için işçi ve işverenlerin eğitilmesi gerektiği konusu göze çarpan önemli diğer sonuçlar arasında görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçlarıyla iş kazalarının önlenmesinin önündeki engellerin kaldırılması ile uzmanların daha etkili olması sağlanarak iş kazaların azaltılmasına kaynak olarak faydalı olunması amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Social Securty Agency work accident data between 2014-2018 in Turkey and the Black Sea Region were examined and these data were analyzed. It has been observed that accidents at work and deaths as a result of accidents at work draw a chart that shows a constant increase. This situation shows us how important the increasing number of accidents at work and the losses experienced are in preventing accidents at work, as well as the problems that need to be addressed in the field of Occupational Health and Safety due to the increase in accidents at work. In this study aimed at assessing the effects of Occupational Safety Experts on increased occupational accidents; the online survey of occupational safety experts in the Black Sea Region contributed to the enlightening of why accidents cannot be prevented, how effective experts can be in this regard, the problems of experts and how to prevent accidents. When the data obtained from the study was evaluated, it was observed that the number of accidents at work and deaths as a result of accidents at work increased in the results of SGK data according to the years. In the results of the survey study, 56% of the experts participarting in the study were male and 44% were female, and the average age was 44% in the 20-29 age range and 44% in the 30-39 age range. 58% of Occupational Safety Experts experienced accidents at work in the workplaces they served, while 95% of experts prevented possible accidents at work, but they were not fully competent for reasons such as lack of sanctions, employer pressure, and did not consider themselves adequate. In addition,believing that occupational health and safety are necessary to prevent accidents at workis an important issue, and that workes and employers should be trained to prevent accidents were among the other important results that stood out. With the results of this study, it aims to be useful as a source for reducing accidents at work by removing barriers to preventing accidents at work and ensuring that experts are more effective.