Adana Müzesi'nden bir grup pişmiş toprak unguentarium
A group of terracotta unguentariums from the Adana Museum
- Tez No: 674645
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Adana Müzesi'nde bulunan bir grup pişmiş toprak unguentariumun değerlendirildiği çalışmamızda eserlerimiz birçok kaynak taranarak incelenmiş, tarihlendirilmiş ve çizimleri yapılarak katalog haline getirilmiştir. 176 adedini ele aldığımız ve çalışmamıza konu olan Adana Müzesi unguentariumları tiplerine göre incelenmiştir. İğ gövdeliler başlığı altında erken örnekler, iğ gövdeli unguentariumlar ve kubbe ağızlı unguentariumlar, torba gövdeli unguentariumlar başlığı altında sadece torba gövdeli unguentariumlar değerlendirilmiştir. Diğer tipler başlığı altında incelediğimiz unguentariumlar ise alışıla gelmiş iğ ve torba gövdeli unguentairum tanımına uymayan, yerel üretim ürünleri olabileceğini düşündüğümüz unguentariumları içermektedir. İğ gövdeli unguentariumlar, torba gövdeli unguentariumlar ve diğer tipler başlığı altında incelediğimiz eserlerimiz MÖ 4. yüzyılın 2. yarısı ile MS 3. yüzyıllar arasına tarihlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study evaluating a group of terracotta unguentaria found in the Adana Museum, our artefacts were examined by scanning many sources, dated and catalogued by making drawings. Adana Museum unguentaria, which of 176 are subjects of our study, were evaluated in accordance with their types. Under the heading of fusiform unguentaria, early samples, fusiform unguentaria, only bulbous unguentaria were evaluated. The unguentaria we examined under the title of other types include unguentaria that do not fit the usual definition of fusiform, and bulbous unguentaria, which we think may be locally produced products. Our artefacts we evaluated under the heading of fusiform, unguentaria, bulbous unguentaria and other types were dated between the 2nd half of the 4th century BC and the 3rd century AD.