Spor merkezi üyelerinin egzersiz bağımlılıkları ile ortoreksiya nervoza (sağlıklı beslenme takıntısı) belirtilerinin incelenmesi
Investigation of exercise addiction and orthorexia nervosa (healthy eating obsession) symptoms among sports center members
  1. Tez No: 674660
  2. Yazar: BURAK ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATALAY GACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, spor merkezi üyelerinin egzersiz bağımlılık düzeyleri ile ortoreksiya nervoza belirtilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamıza, Elazığ ilinde faaliyet gösteren spor merkezlerine üye olan 126 kadın, 196 erkek, toplam 322 gönüllü birey katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, tarafımızca geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, üyelerin egzersiz bağımlılık düzeylerinin belirlenmesi için“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği”ve üyelerde Ortoreksiya Nervoza yaygınlığını incelemek için“Orto-15 Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin istatistiksel analizi, SPSS 25.0 paket programında yapılmıştır. İstatistiki analize geçmeden önce yapılan testlerde, verilerin normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Bu nedenle, verilerin analizinde parametrik testler tercih edilmiştir. İki grubun karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmalarında ANOVA testi ve değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için Pearson korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the levels of exercise addictions of fitness center members and the symptoms of orthorexia nervosa in terms of various variables. A total of 322 volunteers, 126 females and 196 males, who are members of fitness centers operating in Elazig province, participated in our research. As a data collection tool, the“Personal Information Form”developed by us, the“Exercise Addiction Scale”to determine the exercise addiction levels of the members, and the“Ortho-15 Scale”to examine the prevalence of Orthorexia Nervosa among the members were used. Statistical analysis of the data obtained from the scales was made in the SPSS 25.0 package program. It was observed that the data were distributed normally in the tests performed before the statistical analysis. Therefore, parametric tests were preferred in the analysis of the data. Independent sample t test was used to compare two groups, while ANOVA test was used to compare more than two groups. Pearson's correlation test was used to reveal the relationship between variables.