Turgay Erdener'in gitar müziğine katkıları
Turgay Erdener's contributions to guitar music
- Tez No: 674675
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KANNECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Turgay Erdener'in yapmış olduğu besteler ve gitar için yazdığı eserlerin bestelenme süreçleri, ilk seslendirilişleri, kayıt durumları, edisyon durumları ve gitar müziğinin gelişimi için kendisi ile yapılan görüşme incelenmiştir.“Giriş”bölümünde klasik gitarın tarihsel gelişimi, klasik gitar türleri ve Türkiye'de klasik gitarın gelişimi anlatılacaktır. 1. Bölümde Turgay Erdener'in hayatı ve gitar müziğine katkıları anlatılarak problem durumuna değinilecektir.“Yöntem”bölümünde araştırmanın modeli, evren ve örneklemi, verilerin nasıl toplandığı ve bunların nasıl analiz edildiğine ilişkin bilgiler verilecektir.“Bulgular ve Yorumlar”bölümünde elde edilen bulgulara ve bunlara ilişkin yorumlara yer verilecektir.“Sonuç ve Öneriler”bölümünde ise elde edilen bulgular doğrultusunda ulaşılan sonuçlarla birlikte öğrencilere, bestecilere ve gitaristlere katkı sağlayacağı düşünülen önerilere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turgay Erdener's pieces and the stories of the pieces sketches that he wrote for the guitar, their first performance, recording, editions and interview with him for the development of guitar music were examined. In the“Introduction”section, the historical development of classical guitar, classical guitar types and the development of classical guitar in Turkey will be explained. In the first section the life of Turgay Erdener and Turgay Erdener's contribution to guitar music will be explained and the problem situation will be discussed. In the“Method”section, information about the research model, universe and sample, how the data are collected and they are analyzed will be given. Findings and comments about them will be included in the“Findings and Comments”section. In the“Results and Recommendations”section, the conclusions reached in line with the findings and suggestions that are thought to contribute to students, composers and guitarists will be included.