İMKB'de gözlemlenen anomalilere kısa bir bakış ve firma büyüklüğü üzerine bir deneme
- Tez No: 71811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜREL KONURALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Piyasa etkinliğinin test edilmesine ilişkin olarak birçok çalışma yapılmıştır, ancak çalışmaların yoğunlaştığı nokta zayıf tipteki etkinliği test etmek için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalar henüz bir çözüme kavuşturulamamıştır. Bu tezde içerik olarak bu konunun alt başlığı olan hisse senetleri getirilerinin fiyat aykırılıklarını, gözlemlenen mevsimsel trendleri ve özellikle de piyasa değeri baz alındığında hisse senetlerinin birbirlerine karşı üstün getiriler sağlayıp sağlamadığı (4 Ocak 1988-31 Aralık 1997 dönemi için) test edilmeye çalışılacak ve ÎMKB için firma büyüklüğü etkileri incelenmeye çalışılacaktır. Tezin giriş bölümünde çok kısa olarak Modern Portföy Teorisine ve etkin piyasalar hipotezine yer verilmiştir. Konunun seçim nedenine de üstü kapalı olarak değinilmiştir. Bu araştırmada zayıf formdaki Pazar etkinliğin yanı sıra Finansal Varlık Fiyatlama Modeli de test edilmektedir. Birinci bölümde, anomalilere genel olarak değinilerek, dünya borsalarında ve ÎMKB 'de gözlemlenmiş anomali tiplerine kısaca değinilecektir. İkinci bölümde firma büyüklüğü etkisi yapılan çalışmaların incelenmesi suretiyle ele alınacak, üçüncü bölümde ÎMKB 'nin gelişim sürecine ve yapısal özelliklerine değinilerek anomalilerin ortaya çıkış sebepleri ve bu konu ile ilgili hipotezler incelenecektir. Dördüncü bölümde ise ÎMKB 'de firma büyüklüğü etkisi test edilecek ve bir anlamda ÎKMB'nin zayıf tipte etkin olup olmadığına karar verilecek ve yapılan araştırma neticelerine değinilerek yatırımcılara piyasa değeri kriterine göre nasıl yatırım yapmaları gerektiği konusunda yatırım stratejileri önerilecektir. Sonuç bölümünde kısaca, hisse senetlerinin yılın bazı dönemlerinde mevsimsel trendler izlediği dolayısıyla da geçmiş fiyat hareketlerine bakılarak gelecekteki fiyatların kısmen öngörülebilir olduğu gözlenmiş, bu nedenle de ÎMKB 'nin zayıf formda etkin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada özellikle dünya borsalarında Ocak ayında küçük piyasa değerine sahip firmalar lehine oluşan olağanüstü getirilere ÎMKB için yapılanbu çalışmada rastlanamamıştır. Anomalilerle ilgili olarak yapılan çalışmalarda özellikle Ocak ayının ayrı bir yeri vardır, bu etki ÎMKB içinde böyle gerçekleşmektedir. Ocak ayı getirilerinin diğer aylar ortalama getirilerine üstünlük sağlaması etkin piyasalar hipotezine ters düşmektedir. Etkin bir pazarın bu ayda görülen etkiyi absorbe etmesi beklenirken bu durum gerçekleşmemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Too many studies had been made to test the efficiency of the capital market, however the intense studies were made to test the weak form efflency. These studies have not been yet brought to a solution. In this thesis we are going to test the price anomalies which are seen in common stocks commonstocks returns, which is also the subtitle of the subject, and test the seasonal trends whichcould be observed in the markets, and we are especially going to test whether the commonstocks surpass each other when they are based on the market prices (for the period of 4 January 1988- 31 December 1997) and finally we will study it 'sfirm size effect for ISE. As a result we are going to examine if ISE is a weak form efficient. In the introduction, Modern Portfolio Theory and efficient markt hypothesis are briefly mentioned Its also montioned why we have chosen this subject as our thesis statement. In this thesis both weak form market efficiency and Capital Asset Pricing Model (CAPM) are studied. In the first chapter, we are studying the anomalies genarally. The types of anomalies which were observed in ISE and developed world market sare mentioned through the chapter. In the second chapter Firm size effect. In the 3 rd chapter the reasons why anomalies are existing in ISE will be studied by taking the ISE's im provemont period and structural speciallities into consideration and the hypothesis why anomalies are existing will be studied. In the 4 th chapter, the anomaly of firm size effect. In ISE will be studied and to a some degree we will decide whether ISE is a weak form efficient and by looking at the results of this study the investors will be advised how they should make their investment strategies according to the market value craterias Briefy, m the resolution, it's found that the commonstocks follow seasonal trends in some periods of the year and the future prices are sligtly tahmin when the previous prices volatility are examined so we can say that ISE is not weak form efficient. In this study it's observed that the extraordin returns which the small size firms have in developed stock exch especially in January, can not be seen in ISE 's firms.Its seen that January is a significant nonth when the studies about anomalies are done. Its same for ISE. The returns for January are higher than the average return for the other months and this situation is in contrast with the hypothesis of efficient markets. Although it's assumed that the efficient market should absorb this effect, which is seen in this month, this has never happened.