Total diz artroplastisi sonrası postoperatif analjezi için intravenöz düşük doz ketamin infüzyonunun kullanımı: Morfin tüketimini azaltan en uygun doz hangisi?
Low dose ketamine infusion for postoperative analgesia after total knee arthroplasty: Optimum dose reducing morphine consumption?
  1. Tez No: 674718
  2. Yazar: SİBEL TUĞÇE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM TURHANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada TDA planlanan hastalara postoperatif analjezi amacı ile iki gün farklı dozlarda sürekli i.v. ketamin infüzyonu yapılması sonucu morfin tüketimini azaltan optimal dozun bulunması ve bununla beraber yan etkiler, taburculuk süresi, hasta memnuniyeti ve derlenmenin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra, TDA planlanan ASA I-III, 18 yaş üzeri 75 kadın çalışmaya alındı. Çalışma prospektif, randomize, çift kör yürütüldü. Spinal anestezi sonra Grup I, Grup II ve Grup III'teki 25'er hastaya sırasıyla 2 μg, 4 μg, 6 μ/kg/dk i.v. başlanan ketaminin cerrahi bitiminde yarıya düşürülerek postoperatif 48. saate kadar uygulandı. Postoperatif analjezi HKA morfinle sağlandı. Uygulama boyunca vitaller, komplikasyonlar, morfin tüketimi, VAS, taburculuk süresi, aktif diz fleksiyonunun 90° olduğu günle hasta memnuniyeti kaydedildi. Bulgular: Demografik ve hemodinamik veriler bakımından gruplar arasında fark yoktu. Bu çalışmada Grup III (38,96 ± 6,08 mg), Grup II (45,52 ± 8,23mg) ve Grup I'in (53,92 ± 5,49 mg) 48 saatlik kümülatif morfin tüketimleri arasındaki farklılık anlamlıydı (p=0,001). Grup III; Grup II ve Grup I'e kıyasla %27; Grup II, Grup I'e göre %15 daha az morfin kullandı. Postoperatif takip süreçlerinde grupların hareketsiz VAS
Özet (Çeviri)
Background and aim: In this study, it's aimed to find the optimal dose that reduces morphine consumption as a result of continuous i.v. ketamine infusion in different doses for postoperative analgesia, and to evaluate the side effects, discharge time, patient satisfaction and recovery. Methods: After the approval of the ethics committee, 75 female over 18 years of age with ASA I-III scheduled for TKA were included in the study. The study was conducted prospectively, randomly, and double blind. After spinal anesthesia, 2 μg, 4 μg, 6 μ / kg / min were started in 25 patients in Group I, Group II and Group III, respectively. The ketamine that was started was reduced to half at the end of the surgery and administered until the 48th postoperative hour. Postoperative analgesia was provided with PCA morphine. Vitals, complications, morphine consumption, VAS, discharge time, patient satisfaction with 90° active knee flexion were recorded during the application. Results: There was no difference between the groups in terms of demographic and hemodynamic data. In this study, the difference between the 48-hour cumulative morphine consumption of Group III (38.96 ± 6.08 mg), Group II (45.52 ± 8.23 mg) and Group I (53.92 ± 5.49 mg) was significant (p = 0.001). Group III; 27% compared to Group II and Group I; Group II used 15% less morphine than Group I. During the postoperative follow-up processes, the groups at rest VAS