Mükerrer iç patlama yükleri altındaki betonarme oda davranışının deneysel ve teorik olarak irdelenmesi
Theoretical and experimental examine behavior of reinforced concrete chamber under repeated internal explosion loads
  1. Tez No: 674733
  2. Yazar: ÖMER POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, mükerrer iç ortam patlamaları altındaki betonarme oda davranışının deneysel olarak araştırılması amaçlanmıştır. Bu nedenle tüm yapı elemanları betonarme olan bir oda inşa edilmiştir. Çalışma kapsamında patlayıcı miktarı ve patlayıcının duvarlara mesafesinin değişken olarak alındığı dört adet patlama deneyi yapılmıştır. Her patlama deneyi sırasında, piezoelektrik basınç ölçüm cihazından basınç verileri alınmıştır. Mükerrer deneylerdeki her patlamanın ardından tüm duvarlarda ve üst döşemede çatlak oluşumları krokisi çizilmiştir. Patlama deneyi sonrasında elde edilen veriler doğrultusunda bir sonraki deneye yön verilmiştir. Her patlama deneyi, basınç, çatlak ve deformasyon verileri kapsamında patlayıcı miktarı ve mesafesi değişkenleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Aynı yapısal özelliklere sahip ölçüm duvarı ve karşısındaki duvarda ölçülen çatlak verileri karşılaştırılarak patlayıcı miktarı ve patlayıcı mesafesinin yapısal davranışa etkisi incelenmiştir. Deneysel verilerin ışığında yapılan, teorik çalışmada beton basınç modeli için Birtel ve Mark modeli, çekme modeli için Hordijk tarafından geliştirilen model kullanılmıştır. Deneylerle elde edilen basınç verileri kullanılarak, ABAQUS programında mükerrer iç patlamaların betonarme oda elemanları üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Teorik çalışma sonucu elde edilen yapı elemanları davranışı, deneysel çalışmalar sonucu yapılan ölçümler ve gözlemler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the aim was to investigate the behavior of reinforced concrete rooms when subjected to repeated indoor explosions. A room whose structural elements were all made from reinforced concrete was built for the purposes of the study. Four explosion tests were conducted in which the amount of explosive and its distance from the walls were taken as variables. During each explosion test, pressure data was obtained from a piezoelectric pressure measuring device. A sketch of the crack formations in all walls and the ceiling was then drawn. The next test was then steered by the data obtained from the previous test. Each explosion test was evaluated using pressure, crack, and deformation data against the variables of the amount of explosive and its distance from the walls. The effect of the amount of explosive and its distance from the walls on structural behavior was investigated by comparing each wall's crack data and structural properties with those of the opposite wall. A theoretical study conducted in light of the experimental data then used the Birtel and Mark model for concrete pressure and Hordijk's model for tensile damage. The pressure data obtained from the tests was analyzed with Abaqus software to assess the impact of repeated internal explosions on reinforced concrete room elements. The theorized behavior of the building elements was then compared with the measurements and observations from the experimental studies.