Differential-linear cryptanalysis of Ascon and Drygascon
Ascon ve Drygascon şifrelerinin diferansiyel-lineer kriptanalizi
- Tez No: 674764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHANGİR TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hızla gelişen teknoloji nedeniyle cihazlar performans kapasiteleri ve bellekleri ile birlikte küçülmüştür. Mümkünse bu kaynak kısıtlı cihazlarda var olan NIST-onaylı şifreleme standartları kullanılmalıdır. Bu şekilde kabul edilebilir bir performans sağlanamadığında daha hafif algoritmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Hafif-sıklet algoritmaları tasarlarken alınan önlemler tasarımları basitleştirebilmekte ve şifrelerin kriptografik saldırılara karşı daha zayıf hale gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle bazı düzenlemeler gereklidir. Bu ihtiyacı karşılamak adına NIST, bir veya daha fazla hafif-sıklet algoritma seçmek için bir hafif-sıklet kriptografi yarışması başlatmaya karar vermiştir. Bu çalışmada, yarışmanın gidişatına katkı sağlamak amacıyla İkinci Tur NIST Hafif Kriptografi Standardizasyon Yarışması adaylarını inceledik. Ardından, güvenliklerini karşılaştırmak için iki farklı ancak yapısal olarak çok benzer şifre paketi Ascon ve Drygascon'a odaklandık. Drygascon için verilen 2, 3, 3.5 tur kesik diferansiyel ve 5-tur diferansiyel-lineer ayırt edicilerinin hatalı olduğunu gözlemledik. Düzeltilmiş sonuçları sunuyor ve Drygascon için en uzun pratik diferansiyel-lineer ayırt ediciyi sağlıyoruz. Ardından Ascon ve Drygascon'un güvenliğini karşılaştırdık ve pratikteki veri karmaşıklıklarının çok yakın seviyede olduğunu gözlemledik. Ancak, Ascon'un tur sayısı Drygascon'dan daha fazla olduğundan, Ascon'un diferansiyel-lineer kriptanalize karşı daha dayanıklı olabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Due to rapidly developing technology, devices have become smaller along with their performance capacity and memory. If possible, existing NIST-approved encryption standards should be used on these resource-constrained devices. When an acceptable performance cannot be achieved in this way, there is a need for more lightweight algorithms. Since taking individual measures leads to simplistic designs when designing lightweight algorithms, ciphers can become more vulnerable to cryptographic attacks. Hence some regulation is necessary. To satisfy this need, NIST has decided to start a lightweight cryptography competition to select one or more lightweight algorithms. In this study, we examined Second Round NIST Lightweight Cryptography Standardization Competition candidates to contribute to the course of the competition. Then we focused on two different but structurally very similar cipher suites Ascon and Drygascon to compare their security. We observed 2, 3, 3.5-round truncated differential and 5-round differential-linear distinguishers that were given for Drygascon are erroneous. We present the corrected results and provide the longest practical differential-linear distinguisher of Drygascon. After that, we compared the security of Ascon and Drygascon. We observed that the practical data complexity of the two is very close. However, since Ascon has more rounds than Drygascon, we concluded that Ascon might be more resistant against differential-linear cryptanalysis.