Bruno taut, weltanschauung and the concept of dwelling
Bruno taut, weltanschauung ve mesken
  1. Tez No: 674777
  2. Yazar: NUR YILDIZ KILINÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GIORGIO GASCO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bruno Taut'u ilgilendiren yapı türleri arasında mesken (Wohnung) en önemlilerinden biridir. Bu nedenle meskeni (Wohnung) Taut'un diğer mimari eserlerinden ayrı bir kategoride ele almak kaçınılmazdır. Mesken, bir yandan mimarın kendi duruşunu ve inancını yansıttığı bir manifestoya dönüşen bir tasarım alanıdır. Öte yandan, felsefi bağlamda mesken, bireyin varlığının genişlediği zihinsel mekân haline gelir. Başka bir deyişle, kozmik çevre içinde ikamet etmek, yalnızca evrende bir yer bulmanın ve yaşamanın bir yolu değil, aynı zamanda yaşamı değerlendirmek ve dünyayı anlamak için bir temeldir. Böyle bir perspektifte teorik bir çerçeve oluşturma niyetiyle, bu araştırma, meskenin geliştirilmesinde ve Taut'un mimari söyleminin detaylandırılmasında belirli bir felsefi düşünceye, Weltanschauung'a atıfta bulunulmasının önemini açıklamaktadır. Weltanschauung kavramı, özellikle bu araştırmada, Taut'un fikirlerinin ve mimari çalışmalarının anlaşılmasına izin veren belirtilere sahiptir. Bu tezin amacı, Taut ve onun mesken kavramına ilişkin Weltanschauung başlığı altında aydınlanan tartışmayı yeniden okumak ve yeniden düzenlemektir.
Özet (Çeviri)
Among the building types that concern Bruno Taut, dwelling (Wohnung) is one of the most important. Therefore, it is inevitable to consider dwelling (Wohnung) in a distinct category from Taut's other architectural creations. On the one hand, dwelling is a design field of the architect that turns into a manifesto in which architect reflects his own stance and conviction. On the other hand, in the philosophical context, dwelling becomes the mental locus where existence of individual expands. In other words, within the cosmic environment, dwelling is not only a way of locating and inhabiting in the universe, but also a basis for evaluating life and understanding the world. With the intention of creating a theoretical framework in such a perspective, this research explains the importance of having a reference to a particular philosophical thinking, Weltanschauung, in development of the dwelling and in the elaboration of the architectural discourse of Taut. The concept of Weltanschauung has indications which particularly allows this research to understand Taut's ideas and architectural works. The aim of this thesis is to reread and reorganize the discussion about Taut and his concept of dwelling that is illuminated under the Weltanschauung.