Bruno Taut monografisi
Monograph of Bruno Taut
  1. Tez No: 467887
  2. Yazar: MEHMET SİNAN TARAKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, modern mimarinin önemli bir figürü olan Bruno Taut; yazar, mimar, eğitimci ve plancı kimliği göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Savaş öncesi ve sonrasında yaşanan gelişmelerin mimarlık kuramları üzerindeki etkisinin derinden hissedildiği bir dönemde yaşamını; Almanya, Rusya, Japonya ve Türkiye'de sürdürmüştür. Çok yönlü bir mimar kimliği oluşturan Bruno Taut'un mimari yaklaşımından ve yaklaşımının yansımalarından bahsedilmiştir. Farklı koşullar altında gerçekleştirdiği mimari üretimi; amacı ve sonuçları üzerinden değerlendirilmiş, yoğun meslek yaşamı boyunca hayata geçen mimari çalışmaları detaylı olarak açıklanmıştır. Monografiyi oluşturan içerik, kronolojik bir tarihyazımı yöntemiyle sınıflandırılmakla beraber kimlik inşa süreci, neden-nasıl sorularıyla birbirleriyle ilişkilendirilmiştir. Hayatının son iki yılında Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü Şefi olan Bruno Taut hakkında; bütün çalışmalarını ve yayınlarını içeren kapsamlı bir monografi sunulmuştur. Tezin temel amacı; Bruno Taut hakkında yapılacak bilimsel araştırmalar için, literatüre bütüncül bir Türkçe kaynak kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
In this work, Bruno Taut, an important figure of modern architecture, is analysied as an architect, writer, educator and city planner. In a period when the effects of pre-war and post-war developments on architecture theories are deeply felt; he continued his life in Germany, Russia, Japan and Turkey. The architectural approach of the versatile architect Bruno Taut and its reflections have been mentioned. The architectural production realized under different conditions was evaluated on the basis of its purpose and results; the architectural works that have been realized during his busy career are explained in detail. The monographial content is classified by a chronological historiography method, and the identity building process is related to each other by causes and effects. A comprehensive monograph containing all the work and publications of Bruno Taut, who was the Head of the Architectural Department of the Academy of Fine Arts in the last two years of his life, is presented. The main aim of the thesis is to create a Turkish resource that can be used for scientific research on Bruno Taut.