Bakır ve bakır alaşımlarının Avrupa (En) Alman(Dın) ve Türk (Ts) standartlarında gösterimi ve aralarındaki farklılıklar
  1. Tez No: 67478
  2. Yazar: M. İHSAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, bakır ve bakır alaşımlı malzemelerin Avrupa (EN), Alman (DİN) ve Türk (TS) Standartları 'ndaki gösterimleri incelenmiş, bu sayede aralarındaki farklılıklar ortaya koyulmaya çalışılmıştır.. Avrupa Standartları'nın önemi nedeniyle öncelikli olarak bu standart ele alınmıştır. İlk olarak Avrupa (EN) Standartları'nda, bakır ve bakır alaşımlı malzemeler ile ilgili yapılan çalışmalar belirtilmiştir, ardından, bu standartta bakır malzemelerin gösterimi kurallarıyla beraber örneklerle açıklanmıştır. Bunların dışında, bakır malzemelerin talep şekilleri, bunlara uygulanacak test metotları ve teslim koşullan gibi önemli konular örneklerle açıklanmış ve mümkün olduğunca konuyla ilgili tüm diğer standartları da kapsamasına çalışılmıştır. Alman (DİN) Standartları, geniş kapsamı ve yaygın geçerliliğinden dolayı ikinci konu olarak incelenmiştir. Konuyla ilgili çıkarılan standartlar (biçimlenebilir bakır ve bakır alaşımları) ortaya konulduktan sonra, malzeme gösteriminin kuralları örneklerle incelenmiş, ardından, standartta yer alan bakır ve bakır alaşımlı malzemeler gösterilmiştir. Türk (TS) Standartları'nda bakır ve bakır alaşımlarının gösterimi üçüncü konu olarak ele alınmış, konuyla ilgili çıkarılan standartlar, konu başlıklarıyla verildikten sonra, malzeme gösterimi kuralları ile açıklanmıştır. Son bölümde ise, ele alman standartlar arasındaki farklar kısa olarak özetlenmiştir. Sonuç olarak, yapılan çalışma ile, Avrupa (EN) Standartları'nın kapsam ve içerek olarak diğer standartlara göre üstün olduğu, ancak bugün itibariyle Alman (DİN) Standartları'nın daha çok konuyu içerdiği, Türk Standartları'nın ise, günün şartlarına uygun bir biçimde revizyona ihtiyacı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, designations of copper and copper alloys in European (EN), German (DIN) and Turkish Standards were examined so that the differences among them can be determined. Because of the importance of the European Standards priority is given to this standard. First of all, studies in European Standards with copper and copper alloys is given. Next, in this standards ordering information, requirements, test methods and delivery condition were given with examples for copper material. In addition to that, because of the widespread use and wide content, German Standards were examined. After determination of subject related standards, material designations was examined with examples and then copper and copper alloys in standards were designated. As a next subject, Turkish (TS) Standards of copper and copper alloys studied with the same method explained above for other standards. In the last section, differences, among the standards are summarized. The results of this study can be summarized as follows, European Standards are more comprehensive and gives more detailed information than others, but German Standards are including more subjects than others, Turkish Standards are need to be revised and improved today's requirements