Halid Halife romanlarında savaş ve kaos
War and chaos in the novels of Khaled Khalifa
  1. Tez No: 674785
  2. Yazar: MERVE AVLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada son dönemlerde aldığı ödüller ve çevirileriyle uluslararası tanınan Suriyeli yazar, senarist ve şair Halid Halife'nin romanları ve bu romanlarında yer verdiği savaş teması incelenmiştir. Araştırmada kullanılan temel kaynaklar Halife'nin Defâtiru'l-kurbât, Medîhu'l-kerâhiye, Lâ sekâkîne fî matâbihi hâzihi'l-medîne, el-Mevtu amelun şâkkun ve Lem yusalli aleyhim ehad isimli romanlarıdır. Giriş ve üç bölümden oluşan bu çalışmamızın birinci bölümünde, Halid Halife'nin hayatı, eserleri ve savaşa dair düşünceleri hakkındaki bilgilere verilmiştir. İkinci bölümde Halife'nin söz konusu romanları tahlile tabi tutulmuştur. Romanların tahlili; roman özeti, şahıs kadrosu, zaman, mekân, bakış açısı ve anlatıcı, dil ve üslûp başlıkları altında yapılmıştır. Söz konusu bölümde romanlar arası benzerliklere ve farklılıklara da yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Halife'nin romanları, savaş teması açısından incelenmiştir. Yazarın romanlarında yoğun olarak işlediği savaş konusu; romanlarda zikredilen savaşlar, savaşın etkileri, sorgu, tutuklama, hapis, işkence ve savaş taraftarları başlıklarıyla ele alınmıştır. Savaşın etkileri başlığı ise on beş alt başlıkta incelenmiştir. Sonuç olarak Halid Halife'nin romanları; farklı tarihlerde kaleme alınmış olsa da romanlarda işlenilen konular açısından birbirlerine benzediği, savaşın karakterler ve yaşamları üzerinde meydana getirdiği yıkımları, yazarın savaşa dair düşüncelerini ve iç savaşa karşı mücadelesini, karakterler aracılığıyla okuyucuya sunduğu, romanlarını kaleme alırken Suriye'nin kozmopolit yapısından fazlaca yararlandığı ve bunu, bütün romanlarında ön plana çıkardığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the novels of the Syrian writer, screenwriter and poet Halid Khalifa, who are internationally known for his recent awards and translations, and the war theme in these novels are examined. The main sources used in the research are the Caliph's novels Defâtiru'l-kurbât, Medîhu'l-kerâhiye, Lâ sekâkîne fî matâbihi hâzihi'l-medine, el-Mevtu amelun şâkkun and Lem yusalli alaihim ehad. In the first part of this study, which consists of an introduction and three parts, information about Khalid Khalifa's life, works and thoughts on war is given. In the second part, the aforementioned novels of the Caliph were analyzed. Analysis of the novels; novel summary, characters, time, place, point of view and narrator, language and style. In this section, the similarities and differences between the novels are also included. In the third part, the novels of the Caliph are examined in terms of the theme of war. The subject of war, which the author extensively deals with in his novels; The wars mentioned in the novels, the effects of war, interrogation, arrest, imprisonment, torture and war supporters are discussed. The title of the effects of the war was examined under fifteen sub-titles. As a result, the novels of Khalid Khalifa; Although they were written on different dates, they are similar to each other in terms of the topics covered in the novels, the destruction of the war on the characters and their lives, the author's thoughts on the war and his struggle against the civil war, he presented to the reader through the characters, he benefited greatly from the cosmopolitan structure of Syria while writing his novels, It has been seen in all his novels that.