Kişisel bellekten imgelerin sanat nesnesine dönüşümü
Transformation of the images of personal memory into art object
  1. Tez No: 674790
  2. Yazar: LÜTFULLAH GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. FUNDA SUSAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma, gündelik kullanım nesnelerinin bireyle olan teması ve iletişimi üzerine şekillenmiştir. Nesnenin gün içerisindeki dolaşımı, gündelik nesnenin sanat nesnesine dönüşüm süreci, sanatçının algısı üzerinden incelenmiştir. Nesnenin dönüşümü sırasında sanatçının nesneye yaklaşımı kişisel ve toplumsal bellek yoluyla araştırılmıştır. Sanayi devrimiyle beraber sınıfsal gösterge haline gelen nesnenin algıda yarattığı imgeler ve bu imgelerin dönüşümü irdelenmiştir. Nesnenin sınıfsal anlamlar kazanmasıyla beraber nesnenin endüstrideki değişimi ve ekollerle olan ilişkisi incelenmiştir. Sanayi Devrimi'ni takip eden Arts and Craft hareketi ve Bauhaus ekolünde nesnenin tasarımının ve algısının değişimi üzerinde durulmuştur. Tasarım kavramıyla birlikte nesnenin fonksiyonunun yanı sıra şekillenen yeni estetik anlayış ve beraberinde oluşan hafıza ele alınmıştır. Gündelik nesnelerin, endüstride çeşitlenen formlarıyla beraber nesnenin sınıfsal göstergesi de değişmektedir. Bu kapsamda, sanatçının gündelik nesneyle olan bağı, gündelik nesnenin sanat nesnesine dönüşümünde belleğin etkisi araştırılmıştır. Gündelik nesneleri çalışmalarında farklı açılardan ele alan sanatçıların yaklaşımları incelenmiştir. Nesne, bellek ve sınıf kavramlarından yola çıkılarak şekillenen kişisel uygulamalar ve sanatsal yaklaşım tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research focuses on investigation of the contact and communication of the objects in everyday use with the person. The circulation of the object during the day and the transformation process of the everyday object into an art form have been analyzed through the perception of the artist. The research has addressed the approach of the artist to the object through personal and social memory during the transformation process. The object that has become an indication of class in the course of the Industrial Revolution, the images that are created by the object on the perception, and the transformation of these images are studied. The change of the object in the industry together with ascribed meaning of classes thereto, and its relation to the schools have been investigated. The change in the design and perception of the object in the Arts and Craft movement following the Industrial Revolution and Bauhaus school have been particularly emphasized. Apart from the concept of design, the function of the object as well as newly formed sense of aesthetics and the memory brought along therewith have been taken into consideration. The daily objects change in the sense of their indication of class as forms thereof in the industry varies. In this scope, the connection of the artist with the daily object, and the effect of the memory in the transformation of daily object into an art object have been examined. The different approaches of the artists to the daily objects in their works have been investigated. This thesis discusses the personal implementations and artistic approaches based on object, memory, and class.