Total synthesis of biologically active fungal natural products daldiquinone and bulgarien, and intramolecular diels-alder reactions for fluoranthene synthesis
Biyolojik aktiviteye sahip daldikinon ve bulgarein mantar doğal ürünlerinin total sentezi ve intramoleküler diels-alder tepkimeleri kullanarak floranten türevlerinin sentezi
- Tez No: 674791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Doğal ürünler ilaç keşfinde önemli bir rol oynamaya ve yeni farmasötik ilaçların kaynağı olmaya devam etmektedir. Biyolojik aktiviteye sahip doğal ürünlerin total sentezi, hem doğal ürünlerin hücresel ve biyolojik sistemlerde nasıl davrandığının anlaşılması hem de yapı tayini açısından kritik öneme sahiptir. Aynı zamanda, doğal ürünlerin total sentezi yeni tepkimelerin ve yöntemlerin bulunmasına neden olmaktadır. Yüksek oranda oksitlenmiş bir binaftil iskeletine sahip mantar doğal ürünü daldikinon (15), 2018'de Daldinia concéntrica'dan izole edildi ve 7.5 µM IC50 değeri ile HUVEC'lere karşı antianjiyogenez aktivitesine sahip olduğu gösterildi. Başka bir mantar doğal ürünü olan bulgarein (1) ilk olarak 1976'da Bulgaristan inquinans mantarından izole edildi ve topoizomeraz I aracılı DNA bölünmesini indüklediği gösterildi. Günümüze kadar, her iki doğal ürün için de total sentez geliştirilmemiştir. Bu çalışmada, satın alınabilen 1,8-DHN'den (1,8-dihidroksinaftalin, 1,8-naftalindiol) başlayarak kısa bir yoldan daldikinon (15) ve bulgareinin (1)'in ilk total sentezlerini sunuyoruz. Fonksiyonelleştirilmiş naftalinler arasındakı Pd katalizörlüğünde Suzuki kenetlenmesi ve elde edilen fenol türevlerinin o-kinona yükseltgenmesi anahtar adımlar olarak kullanılmıştır. Termal kararlılıkları ve elektronik özellikleri sayesinde floranten türevleri, tıbbi kimya ve organik optoelektronik alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bulgarein (1) de dahil olmakla önemli sayıda floranten bazlı doğal ürün bilinmektedir. Floranten türevlerinin sentezi için birçok stratejiler geliştirilmiş olmasına rağmen, çoklu sübstitüyentlere sahip, simetrik olmayan floranten türevlerini sentezlemek için pratik ve modüler strateji geliştirilememiştir. Bu çalışmada, intramoleküler Diels-Alder tepkimelerini kullanarak floranten türevlerinin modüler sentezlerine yönelik yeni bir yöntem sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Natural products continue to play a significant role in drug discovery and be a substantial source for novel pharmaceutical drugs. Total synthesis of biologically active natural products is critical for deciphering how natural products regulate cellular and other biological processes and, structure determination. In addition, the total synthesis of natural products has also been a stimulus for the discovery of new methodologies and reactions. The fungal natural product daldiquinone (15), which possesses a highly oxidized binaphthyl skeleton, was isolated in 2018 from Daldinia concéntrica, and was shown to have antiangiogenesis activity against HUVECs with an IC50 value of 7.5 M. Another fungal natural product bulgarein (1) was first isolated in 1976 from the fungus Bulgaria inquinans, and was shown to induce topoisomerase I-mediated DNA cleavage. However, as in the case of daldiquinone (15), total synthesis of bulgarein (1) has yet to be reported. In this work, we report the first total syntheses of daldiquinone (15) and bulgarein (1) starting from the commercially available 1,8-DHN (1,8-dihydroxynaphthalene, 1,8-naphthalenediol) via a concise route. Pd-catalyzed Suzuki coupling and C-H arylation reactions between functionalized naphthalenes and hypervalent iodine-mediated double oxidation of phenol to o-quinone were employed as key steps. Thanks to their thermal stability and electronic properties, fluoranthene derivatives have widespread medicinal chemistry and organic optoelectronics applications. A significant number of fluoranthene-based natural products are known, including bulgarein (1). Although many procedures have been developed to synthesize fluoranthenes, practical and modular strategy for synthesizing many substituted unsymmetrical fluoranthenes is still desirable. In this work, we report a novel approach to achieve modular syntheses of fluoranthene derivatives based on intramolecular Diels-Alder reaction.