Use of optical methods for studyingphotocurrent generation mechanism insilver nanowires and defects in glass
Gümüş nanotellerde fotoakım üretim mekanızmasını ve camdaki kusurları incelemek için optik yöntemlerin kullanımı
  1. Tez No: 674794
  2. Yazar: MERVE ÜSTÜNÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALİP SERKAN KASIRGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Işık-madde etkileşimi, malzemelerin araştırılması için kullanılabilecek çok çeşitli fiziksel olayları kapsar. Bu etkileşim, yapısal, optik ve elektriksel özellikler gibi temel malzeme özelliklerini araştırmak için hem spektroskopik hem de mikroskobik olarak kullanılabilir. Bu tezde, saçılma, iletim, absorpsiyon ve yansıma gibi farklı ışık fenomenlerine dayalı olarak makro ve nano ölçekte malzemeleri karakterize etmek için optik yöntemler kullandım. İlk olarak, kabarcık kusurlarının içinde hapsolmuş gazın birkaç saniye içinde tahribatsız bir şekilde tanımlanabileceğini göstermek için kırınım sınırlı bir kurulumda Raman spektroskopisini kullandım. Ayrıca, bir açıklık tabanlı iletim modu Yakın Alan Taramalı Optik Mikroskobu (SNOM) kullanarak nanomalzemelerdeki kimyasal, optik ve yapısal bilgiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için yakın alan yöntemlerini araştırdım. Son olarak, gümüş nanotellerde ve nanotel ağlarında fotoakım oluşumunu göstermek için taramalı fotoakım mikroskobu kullandım. Bu tez, ışık-madde etkileşiminin, geniş bir malzeme sınıfının karakterizasyonunda yararlı bilgiler sağlayabileceğini göstermektedir. Tahribatsız Raman tekniğinin kusur analizlerindeki avantajları, nano malzemelerin karakterizasyonunda yakın alan bölgesinde çalışmanın zorlukları ve ayrıca gümüş nanotellerde ilk kez foto akım üretimi deneysel sonuçlarla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The light-matter interaction covers a wide range of physical phenomena which can be used for the investigation of materials. This interaction can be used both spectroscopically and microscopically to investigate fundamental material properties such as structural, optical, and electrical properties. In this thesis, I used optical methods to characterize materials on macro and nanoscales based on different light phenomena such as scattering, transmission, absorption, and reflection. First, I used Raman spectroscopy in a diffraction-limited setup to show that the trapped gas inside the bubble defects can be identified in a matter of seconds non-destructively. Also, I investigated near-field methods to gain further understanding about chemical, optical and structural information in nanomaterials by using an aperture-based transmission mode Near-field Scanning Optical Microscopy (SNOM). Finally, I used scanning photocurrent microscopy to demonstrate photocurrent generation in silver nanowires and nanowire networks. This thesis demonstrates that light-matter interaction can provide useful information in the characterization of a vast class of materials. The advantages of the non-destructive Raman technique in defects analyses, the challenges of working in the near-field region in nanomaterials characterization, and also the photocurrent generation in silver nanowires for the first time have been demonstrated with experimental results.