Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında serum fibroblast growth faktör 23 düzeyi ile inflamasyon ve ateroskleroz ilişkisi
The relationship of serum fibroblast growth factor 23 and inflammation and atherosclerosis in autosomal dominant polycystic renal disease
  1. Tez No: 744472
  2. Yazar: BİROL OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN KISAKOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Kardiyovasküler (KV) hastalıklar Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığında (ODPBH) en önemli mortalite nedenidir. ODPBH'de KV hastalıkların etyolojisi aydınlatılamamıştır. İleri evre kronik böbrek hastalarında yüksek serum Fibroblast Growth Factor 23 (FGF23) düzeylerinin KV hastalık riskini arttırdığı gösterilmiştir. Çalışmamızda böbrek fonksiyonları henüz bozulmamış kalsiyum fosfor metabolizması normal olan ODPBH'de serum FGF23 düzeyini ve FGF23'ün erken dönem KV anormalliklerle olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya aile hikayesi, klinik bulgular ve görüntüleme yöntemleri ile kesin tanı almış, böbrek fonksiyonları henüz bozulmamış olup (Evre 1: eGFR > 90 ml/dk/m² ve Evre 2: eGFR 60-89 ml/dk/m²), kalsiyum fosfor metabolizması normal olan erken evre ODPBH ile takip edilen 40 hasta ile 40 sağlıklı kontrol grubu alındı. Hasta ve kontrol grubunun açlık serum FGF23 düzeyleri ile karotis arter intima media kalınlığı (KİMK) ve ekokardiyografi bulguları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular (CV) disease is the most important cause of mortality in Autosomal Dominant Polycystic Kidney Disease (ADPKD). The etiology of CV disease in ADPKD has not been explained clearly. High serum Fibroblast Growth Factor 23 (FGF23) levels were shown to increase the risk of CV disease in the end-stage chronic kidney disease. In our study, we aimed to investigate the association between serum FGF 23 and early-stage CV abnormalities in ADPKD patients with normal renal functions and normal calcium-phosphorus metabolism. Materials and methods: Forty healthy controls and 40 patients with early-stage ADPKD, who were diagnosed with family history, clinical signs, and imaging techniques and have normal kidney functions (stage 1 eGFR > 90 ml/sc/m2, stage 2 eGFR 60-89 ml/sc/m2) and calcium-phosphorus metabolism were enrolled into the study. Fasting serum FGF 23 levels, carotid artery intima-media thickness (CIMT), and echocardiographic findings were compared between patients and the control group.