Karaciğer parankim kanaması oluşturulan ratlarda İnula viscosa ve Capsella bursa-pastoris ekstre karışımının hemostatik etkisi
Hemostatic effects of inula viscosa and capsella bursa- pastoris extract mixture on liver parankim bleeding model induced rats
- Tez No: 674807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Karaciğer cerrahisinde etkili bir kanama kontrolünün sağlanamaması ve transfüzyona bağlı problemler postoperatif mortalite ve morbiditenin en önemli nedenleridir. Bu amaçla topikal hemostatik ajanları da içeren birçok kanama durdurma yöntemi uygulanmaktadır. Bu çalışmada ratlar üzerinde oluşturulan karaciğer laserasyon modeli üzerinde Hatay'da halk arasında geleneksel olarak kanama durdurucu ve antiseptik olarak kullanılan Inula viscosa ve Capsella bursa pastoris bitkilerinin karışımının kanama durdurucu özelliğinin araştırması amaçlandı. Yöntem: Çalışmada 30 rat, 10'arlı üç gruba ayrıldı ve bütün ratlardan preoperatif hemoglobin ölçümü için kan alındı. Daha sonra ratlara standart karaciğer rezeksiyon modeli uygulandı. Rezeksiyon bölgesine 1. grupta spanç, 2. grupta Ankaferd ve 3.grupta Inula viscosa ve Capsella bursa pastoris bitkilerinin ekstre karışımı üç dakika süreyle uygulandı. Postoperatif 5.gün bütün ratların karaciğer örnekleri inflamasyon ve nekroz yoğunluğu açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Failure to achieve an effective bleeding control and problems related to transfusion in liver surgery are the most important causes of postoperative mortality and morbidity. For this purpose, diverse methods of bleeding control approaches, including topical hemostatic agents are used. In this study, it is aimed to investigate the hemostatic properties of the herb extract mixture of Inula viscosa and Capsella bursa pastoris, which have been traditionally used as antiseptic and hemostatic agents in Hatay region, on rat liver laceration model. Method: In this animal study, 30 rats were divided into three groups of 10 and blood samples were taken from all rats for preoperative hemoglobin measurements. Then, the standard liver resection model was applied on all rats. In the first rat group sponge, in the second rat group Ankaferd and in the third rat group Inula viscosa and Capsella bursa pastoris plant extracts were applied to resection areas for three minutes. On postoperative day 5, liver samples of all rats were evaluated in terms of inflammation and necrosis intensity.