Açıklığa kavuşturulmuş casusluk vakaları üzerinden casusların güdülerinin incelenmesi
Studies of the spies' motives based on clarified spying cases
- Tez No: 674829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ TEKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Casusluk faaliyeti; bazen gönüllülük esasıyla, bazen zorunlulukla, bazense keyfiyet içinde kabul edilmekte ve sürdürülmektedir. Güdüler ise casusların hangi tür koşullar içinde ve neden casusluk yaptıklarını çözümlemenin temel anahtarlarıdır. Güdülenmelerin anlaşılması ve/veya kavranması hususu, bir taraftan casus angaje etme durumunda bulunan istihbarat görevlileri için çok gerekli iken diğer taraftan casusluğa karşı koyma vakalarının azaltılması veya ortadan kaldırılmasının da etkin yollarından bir tanesi olarak kendini göstermektedir. Casusların güdülerinin tespit edilmesi, anlaşılması, güdülenmeleri ile ilgili derinlemesine araştırmalar, incelemeler ve analizler yapılması, bu alanda görevli olan veya bu türde konuları inceleyenler için profesyonel manada önem taşımaktadır. Bu çalışmanın hipotezi;“İnsanlar maddi-manevi karşılığının verilmesi halinde casusluk faaliyetinde bulunmaktadırlar.”olarak kurulmuştur. Ardından; 'Birçok zorluklar barındırmasına rağmen insanları kendi ülkeleri aleyhine casusluk yapmaya yönlendiren güdüler (motifler) nelerdir?' şeklindeki temel araştırma sorusuna cevaplar bulunmak istenmiştir. Örneklem olarak seçilen; Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti, ve İran İslam Cumhuriyeti devletleri aleyhine gerçekleştirilen casusluk vakaları, belirlenen zaman dilimlerinde olmak üzere incelenmiştir. Vaka incelemeleriyle elde edilen bulgular nitel veri analizine tabi tutulmuştur. Bunların sonucunda güdü çeşitleri elde edilmiştir. Çalışmanın; güdülerdeki değişiklikler, yenilikler, önceden beri var olan güdü/güdülerin ortadan kalkıp kalkmadığı, yeni türde güdülerin belirip belirmediği vb. hususlarda doğrulamalar-yanlışlamalar yapmakla literatüre katkı sunacağı değerlendirilmektedir. İlaveten; çok sayıda casusluk vakasının toplu halde bulunabileceği bir kaynak çalışma olarak istifade edilebilecektir. Gizlemeler, aldatmalar, kurmacalar veya yalanlarla yaşamak zorunda olduklarından casusluk faaliyeti içerisinde olan insanlar ikili bir yaşam sürdürmektedirler. Casusluğu kabul eden kimi insanlar için böylesi bir yaşam istenirken diğerleri için bu durum bir stres kaynağına dönüşmektedir. Tüm zorluklarına karşın casusların nelerden güdülendiklerini bulmak ve bu fiilin anlaşılabilmesine katkı sağlamak bu çalışmanın amaçladıkları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Espionage activity; Sometimes it is accepted and maintained on a voluntary basis, sometimes by necessity, sometimes arbitrarily. Motives, on the other hand, are the fundamental keys to analyzing the conditions under which spies spy and why. Understanding and / or grasping motivations is essential on the one hand for intelligence officers who are in a situation of engaging spies, on the other hand, it is one of the effective ways to reduce or eliminate the incidents of resisting espionage. In-depth research, investigation and analysis about the detection, understanding and motivation of spies' motives are professionally important for those who are in charge of this field or those who study such issues. The hypothesis of this study;“People engage in espionage activities if they are given the material and spiritual response.”was established as. Next; Answers were sought to the basic research question,“What are the motives (motives) that lead people to spy against their own countries, despite having many difficulties?”Selected as a sample; United States of America, the Russian Federation, the Republic of Turkey and the Islamic Republic of Iran of espionage cases against states performed were examined, including the specified time period. Findings obtained through case studies were subjected to qualitative data analysis. As a result of these, motive types were obtained. Of the study; changes in motives, innovations, whether pre-existing motives / motives disappear, whether new types of motives appear and so on. It is considered that it will contribute to the literature by making verifications and mistakes. Additionally; It can be used as a resource study where a large number of espionage cases can be found collectively. Since they have to live with concealments, deceptions, fictions or lies, people engaged in spying lead a double life. While such a life is desired for some people who accept spying, it turns into a source of stress for others. It is among the aims of this study to find out what the spies are motivated from despite all their difficulties and to contribute to the understanding of this act.