Robert Schumann piyano sanatlarının form analizi ve icra yönünden incelenmesi
Form analysing an examining of performance of Robert Schumann's piano sonatas
  1. Tez No: 132623
  2. Yazar: ŞİRİN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. VASİF HASANOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
OZET Bu araştırmada öncelikle Robert Schumann'ın hayatı sunulmaya çalışılmış ardından Romantik Dönem bestecisi olarak özelliklerine değinilmiştir. Çalışmanın ana konusu olan“Robert Schumann'ın Piyano Sonatları' nın Form Analizi ve İcra Yönünden İncelenmesi”ne ayrıntılı olarak geçilmeden önce bilinmesi gerekli görülen bu konular açıklığa kavuşturulmuş daha sonra Schumann piyano için üç sonatı: No:l,Op.11 fa diyez minör (1833-1835); No:2,Op.22 sol minör (1833-1838) ; No:3, Op.14 fa minör (1835-1853) armoni,form ve stil yönünden incelenmiş. Daha sonra“Fantezi”nin (Op.17,do majör) ve“Viyana Karnavalı”nın (Op.9) onun sonatları arasında araştırılması gerekli görülmüştür. Bu gereklilik O'nun sonatlarına iki sonat daha ekleme isteğinden kaynaklanmıyor.“Fentazi”ilk başta Schumann tarafından“Büyük Piyano Sonatı”,“Viyana Karnavalı”ise“Büyük Romantik Sonat”olarak adlandırılmıştır. Son olarak Schumann'ın piyano eserleri arasında bir sonatlar serisi daha olan 1853 yılında yazılan Op.118“Gençler İçin Üç Sonat”başlığı altındaki sonatları armoni,form ve stil yönünden incelenerek çalışma tamamlanmıştır. Robert Schumann Sonat Piyano "*
Özet (Çeviri)
uı ABSTRACT In this study primarily is tried to present about Robert Schumunn's Life.after then is told his characteristics as a composer of Romantic Era. Before having searched in details the main subject of this study ''Form Analysing and Examining of Performance of Robert Schumann's Piano Sonatas“ the subject mentioned at the begining has been explained.Then Schumann's three piano sonatas for piano : No:l,Op.ll f sharp minor (1833-1835); No:2,Op.22 g minor (1833-1838); No:3,Op. 14 f minor (1835-1853) have been studied in the way of harmony, form and style. Then ”Fantasy“ (Op,17,c major) and ”Viana Carnaval“ are searched among his sonatas. This necessity doesn't deal with the wishes of adding two sonatas to the others. Firstly ”Fantasy“ was named as a ”Grand Piano Sonata“ and ”Viana Carnaval“ as a ”Grand Romantic Sonata“ by Robert Schumann. Finally,Op.l 18,in the title of ”Three Sonatas for the Young", written in 1853, is a series of sonatas among Schumann's piano works.This study is completed by examining these series of sonatas in the way of harmony,form and style. Robert Schumann Sonata Piario -*