AB'nin 20/20/20 hedeflerinin Türkiye'de uygulanabilirliği üzerine bir inceleme: Neredeyse sıfır enerjili otel binaları
EU's 20 / 20/20 targets in Turkeyan investigation on applicability: Hotel buildings with almost zero energy
  1. Tez No: 674832
  2. Yazar: CEREN NUR ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Enerji politikalarının uygulamaya aktarılması amacıyla hazırlanan mevzuatlardan en öne çıkanlarından biri olan Binalarda Enerji Performansı Direktifi'nde 2010 yılında yapılan güncelleme ile 'Neredeyse Sıfır Enerjili Bina (NSEB)' kavramı ortaya çıkmıştır. Türkiye'de ise 2009 yılından beri, Binalarda Enerji Performansı Direktifi esaslarını yerine getirecek ulusal mevzuatlar geliştirilmiştir ve neredeyse sıfır enerjili binalara yönelik çalışmalar da sürdürülmektedir. Yapılan çalışmalar incelendiğinde ofis ve konut binalarının ağırlıklı olarak ele alındığı görülmüştür. Bu kapsamda çalışmanın amacı NSEB iyileştirme potansiyellerini araştırmak ve otel binaları iyileştirme çalışmaları süreci için kılavuz hazırlamaktır. Bu doğrultuda enerji politikaları incelenmiş, NSEB uygulama ve tasarım kriterlerine değinilmiştir. İncelenen örnekler ve kriterler çerçevesinde hazırlanan kılavuz yöntem olarak kullanmıştır. Çalışma kapsamında Antalya ilinde seçilen otel binasının mevcut tasarım parametreleri, analiz aracı olarak tercih edilen DesignBuilder programına aktarılmış ve enerji analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen veriler değerlendirilip geliştirilen kılavuz kapsamında iyileştirme senaryoları hazırlanmıştır. Senaryolar sınanarak en iyi senaryo seçilmiş ve enerji tüketimini açısından %31 tasarruf edildiği görülmüştür. Sonuç olarak enerji optimum senaryo iklim verileri açısından eş değer olan Kıbrıs'ın NSEB tanımıyla değerlendirilmiş ve çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of 'almost zero energy building' emerged with the update of the energy performance directive in buildings in 2010, which is one of the most prominent of the legislation prepared for the purpose of transferring energy policies to implementation. In Turkey, since 2009, national legislation has been developed that will fulfill the principles of the energy performance directive in buildings, and work on almost zero-energy buildings is also underway. When the studies were examined, it was seen that office and residential buildings were mainly considered. In this context, the aim of the study is to investigate nseb improvement potentials and to prepare guidelines for the process of hotel buildings improvement studies. In this direction, energy policies were examined and nseb implementation and design criteria were discussed. It was used as a guide method prepared within the framework of the examples studied. As part of the study, the existing design parameters of the hotel building selected in Antalya province were transferred to the Design Builder program, which was preferred as an analysis tool, and energy analysis was performed. Data obtained as a result of the analysis were evaluated and improvement scenarios were prepared. By testing the scenarios, the best scenario was selected and 31% of energy consumption was saved. As a result, the energy optimal scenario was evaluated by the Nseb definition of Cyprus, which is equivalent in terms of climate data, and the study was completed.