Örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasındaki ilişki: Elazığ belediyesi itfaiye müdürlüğü örneği
The relationship between organizational commitment and job satisfaction: The case of Elazig municipality fire department
  1. Tez No: 674965
  2. Yazar: AHMET SERDAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Örgütsel bağlılık kavramı endüstriyel ve örgütsel psikoloji literatüründe popülerlik kazanmaktadır. Modern toplum organizasyonların karşılaştığı zorluklardan biri, mevcut iş ortamında çalışan bağlılığını sürdürmektir. Günümüzde işyerlerinde çalışanlar günlük faaliyetlerinde daha fazla belirsizlik ve azalan iş güvenliği ile karşı karşıyadır. Bazı alanlarda iş yükünün artması çalışma koşullarının zorluğu ve iş riski, örgüte bağlılığı ve sonucunda iş doyumu azaltıcı sonuçlar vermektedir. Bu iş kollarından biri de itfaiye çalışanlarıdır. Elazığ Belediyesine bünyesinde faaliyet gösteren İtfaiye Müdürlüğü'nde anket yapılmıştır. Bu çalışma ile Elazığ Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren İtfaiye Müdürlüğü'nde görev yapan çalışanların örgütsel bağlılık düzeylerinin iş tatmini üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel yönelimli bir araştırma şeklinde olacaktır. Bu araştırmada gerekli veriler, Elazığ İtfaiye Müdürlüğü'nden sağlanmıştır. Elazığ belediyesinden yasal izin alınarak toplam 116 çalışan oluşmaktadır. Bu analizler SPSS 22.0 paket programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir Demografik özelliklerini ve araştırma değişkenlerinin puanlarını karşılaştırmak için“Man Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi”ve Temel hipotezi test etmek için regresyon analizi yapılmıştır. Örgütlere Duygusal bağlılık Ölçeği'nde ileri yaş, evli, 20 yıl üstü çalışanların ve önlisans mezunu çalışanların duygusal bağlılıklarını daha yüksek olmuştur. İleri yaş grubu çalışanların ise devam bağlılığı düşük düzeyde kalmış bu sonuç ileri yaş grubunu mesleki yorgunluk olmasına rağmen örgüt bağımlılıklarını yüksek olduğu sonucunu çıkarmıştır. Örgütsel bağlılığın en yüksek olduğu grup ise itfaiye erleri, itfaiye çavuşları ve işçilerdir. İş tatmininde evli, 21+ yaş, ilköğretim mezunu çalışanların iş tatminlerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Örgütsel bağlılık, iş tatmini üzerinde pozitif yönde normal düzeyde (%33,8) anlamlı bir etki olmuştur. Çalışma sonucunda çalışanların örgütsel bağlılıkların yüksek olduğu bu duruma bağlı olarak da iş tatminlerinin de yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışanlarda en yüksek bağlılığın duygusal bağlılıkta yaşandığı, en yüksek iş tatmininin ise yönetim şekli boyutunda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of organizational commitment has gained popularity in the industrial and organizational psychology literature. One of the challenges facing modern community organizations is maintaining employee engagement in the current business environment. Today, employees in workplaces are faced with more uncertainty and decreased job security in their daily activities. Without the certainty of permanent employment, workers raise their prospects in other fields. The increase in the workload in some areas, the difficulty of the working conditions and the job risk reduce the commitment to the organization and job satisfaction as a result. One of these business lines is firefighters. The aim of this study, which is expected to be attended by the Fire Department operating within the Municipality of Elazig, is to examine the organizational commitment levels and job satisfaction levels and the effect of organizational commitment on job satisfaction. The research will be in the form of a quantitatively oriented research. The necessary data in this research were obtained from the Fire Department. A total of 116 employees are formed by obtaining legal permission from the municipality of Elazig. These analyzes were performed using SPSS 22.0 package programs.“Man Whitney U test and Kruskal Wallis test”were used to compare demographic characteristics and scores of research variables, and regression analysis was performed to test the main hypothesis. In the scale of Emotional Commitment to Organizations, the emotional commitment of older age, married, employees over 20 years and associate degree graduates was higher. Continuing commitment of the older age group remained at a low level. The group with the highest organizational commitment is firefighters, fire sergeants and workers. In terms of job satisfaction, it has been observed that the job satisfaction of married, 21+ years old, primary school graduates is higher. Organizational commitment and job satisfaction had a positive effect of 33.8% at a normal level. As a result of our study, it has been seen that the organizational dependencies of the employees are high, and as a result, their job satisfaction is high. It was seen that the highest commitment was experienced in emotional commitment, and the highest job satisfaction was in the management style dimension.