Başparmak interfalangeal eklem ve çevresel yapılarda sinir sonlanmalarının dağılımı
Distribution of nerve endings in human thumb interphalangeal joint and surrounding structures
  1. Tez No: 674966
  2. Yazar: BAVER ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER SİNDEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı başparmak interfalangeal ekleminin nörofizyolojik işlevlerini daha iyi anlamak için başparmak interfalangeal eklem kapsülündeki sinir sonlanmalarının dağılımını nicel olarak analiz etmektir. Yöntem: Bu çalışmada 5 adet taze donmuş kadavranın (5 erkek) sağ el başparmakları diseke edildi. Kadavraların ölüm anında ortalama yaşı 63,4 idi (55-73). Parmaklarda yaralanma veya deformasyon yoktu. Eller anatomik pozisyonda sabitlendikten sonra başparmak derisi kaldırıldı ve sadece eklem kapsülü kalacak şekilde başparmak Interfalangeal eklemi çevre yapılardan sıyrıldı (tendon, A2 pulley). Interfalangeal eklem kapsülü dorsal ve volar olarak alındı. 2 eşit parça olacak şekilde proksimal ve distal bölgelere ayrıldı. Ardından tüm numunelerden 5 µm aralıklarla enine seri kesitler alındı. Kesitler sinir uçlarının tespiti için immünohistokimyasal (PGP9.5 antikoru) ve hematoksilen-eosin (HE) boyama ile boyandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to quantitatively analyze the distribution of nerve endings in the thumb interphalangeal joint capsule to better understand the neurophysiological functions of the thumb joint. Method: In this study, the right hand thumbs of 5 fresh frozen cadavers (5 males) were dissected. The average age of the cadavers at the time of death was 63.4 years (55-73). There was no injury or deformation of the fingers. After the hands were fixed in anatomical position, the skin of the thumb was removed and the thumb IP joint was stripped from the surrounding structures, leaving only the joint capsule (tendon, A2 pulley). The IP joint capsule was removed dorsally and volarly. It was divided into proximal and distal regions in 2 equal parts. Then, transverse serial sections were taken from all samples at 5 µm intervals. These sections were stained with PGP9.5 antibody immunohistochemically and hematoxylin-eosin (HE) staining for detection of nerve endings.