Design application of network management by using API (application programming interface)
- Tez No: 674967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Günlük yaşamlarımız büyük ölçüde İnternete bağlı cihazlara, hizmetlere ve uygulamalara bağlıdır. Bu güven, bağlı oldukları birincil ağların güvenilir, verimli ve güvenli olmasını her zamankinden daha önemli hale getiriyor. Aynı zamanda, cihazların, mevcut hizmetlerin ve uygulamaların artan karmaşıklığı ve çeşitliliği, ağ yönetimi görevlerini her zamankinden daha karmaşık hale getirdi. Modern ağ yönetimi, aracıların, İnternet ağlarının genel dağıtımcılarının, düzenli olarak birçok yön ve fayda açısından faturalama sistemi ile ağ yönetimi geliştirebileceğini ve bu bilgileri gerçek zamanlı olarak önleyici veya düzeltici eylemler almak için (ağın kontrolü) kullanabileceğini varsayar. Ağ yönetimine geleneksel yaklaşımlar İnternet paketleri oluştururken, yapılandırırken ve bunları bazen manuel, yavaş ihtiyaç duyulan zaman, çaba ve istenen performans ölçümleri veya uygulamaları için uygun olmayan olumsuzlukları dağıtırken. Bu araştırmanın katkısı, MaxBox olarak adlandırdığımız, internet ağlarını ve paketlerini mümkün olan en düşük sürede ve daha az karmaşık üç protokol üzerinden oluşturup yapılandırdığı bir uygulama tasarlamaktır. Hotspot, geniş bant ve Kullanıcı yöneticisi Uygulama programlama arayüzü API'si aracılığıyla, bu da belirli bir geliştirme ortamı ile geliştiriciler arasında her şeyi sıfırdan inşa etmeye gerek kalmadan bir temas noktasıdır. API'nin amacı, komut satırı arayüzü CLI gibi programlamayı ve kod yazma yöntemini gizlemektir, ardından API tarafından mikrotik
Özet (Çeviri)
Our daily lives depend heavily on devices, services and applications connected to the Internet. This reliance makes it more important than ever that the primary networks on which they depend are reliable, efficient and secure. At the same time, the increasing sophistication and diversity of devices, existing services and applications have made network management tasks more complex than ever before. Modern network management assumes that agents, general distributors of Internet networks can develop networks management by billing system in terms of many aspects and benefits on a regular basis, and use this information to take preventive or corrective actions in real time (control of network). Traditional approaches to network management In creating, configuring internet packages and distributing them its sometimes manual, slow need time, effort and negativity that are not appropriate for the desired performance measurements or applications. The contribution of this research is to design an application we have been call MaxBox, where it creates and configures internet networks and packets with the lowest possible time and less complicated, over three protocols Hotspot, broadband and User manager Through the application programming interface API, which in turn is a point of contact between a specific development environment and developers without the need to build everything from scratch. The purpose of the API is to hide the programming and method of write codes, such as command line interface CLI, then by the API is control the mikrotik