Grafın uzaklık matrisi ile ilgili sınır çalışmaları
The study of bounds for distance matrix of a graph
  1. Tez No: 674968
  2. Yazar: SEVTAP HAMURKOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE BÜYÜKKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı herhangi bir G grafının uzaklık matrisinin (Distance matrix) en büyük büyük özdeğeri için alt ve üst sınır geliştirmektir. Bu kapsamda öncelikle bazı temel tanım ve kavramlara değinilmiş sonrasında literatürdeki ifadeler derlenmiştir. Son olarak yapılan çalışmalardaki sınırlar daha da geliştirilerek yeni teorem ve sonuçlar ispatları ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a lower and upper bound for the largest eigenvalue of the distance matrix of any G graph.In this context,some basic definitions and concepts were first addressed and then statements in the literature were complied.Finally,the bounds are also developed and exemplified with their proofs.