Öğütülmüş kişniş ve karabuğday unlarının sığır eti köftelerinin bazı kalite özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects of ground coriander and buckwheat flours on some quality properties of beef patties
  1. Tez No: 675018
  2. Yazar: RAND KADHIM BAHR AL-MURJAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, öğütülmüş kişniş ve karabuğday tohumu unları sığır eti köftelerine ilave edilerek 4 °C'de 7 günlük depolama süreleri boyunca köfte örnekleri üzerindeki fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda sığır eti köftesine farklı oranlarda (%0.5, %1 ve %2) öğütülmüş kişniş ve karabuğday unları ilave edilerek, kontrol grubu ile %0.01 Bütillenmiş Hidroksi Toluen (BHT) içeren sığır eti köfteleriyle birlikte 8 grup oluşturulmuştur. Hazırlanan köfte örnekleri buzdolabında 7 gün boyunca +4 °C'de depolanmıştır. Örneklerin 1., 4. ve 7. depolama günlerinde pH, TBA, renk ve mikrobiyoloji analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca pişirme özellikleri ve pişirilmiş örneklerin tekstür profil analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was carried out to determine the physical, chemical and microbiological effect of coriander and buckwheat seeds on beef patty samples by adding the flours of coriander and buckwheat to patties for 7 days of storage at 4 °C. In our study, by adding coriander and buckwheat in different proportions (0.5%, 1% and 2%) to the beef patties, 8 groups were formed with the control group and beef patties containing 0.01% Butylated Hydroxy Toluene (BHT). The prepared patty samples were stored in refrigerator at +4 °C for 7 days. The samples were analyzed for pH, TBA, color and microbiology on the 1st, 4th and 7th storage days. In addition, the cooking properties and texture profile analysis of the cooked samples were made.