Wirtinger tipli integral eşitsizlikleri
Wirtinger type integral inequalities
  1. Tez No: 675088
  2. Yazar: EDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN SET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Wirtinger eşitsizliğinin tarihsel gelişimi ile ilgili bilgileri içermektedir. İkinci bölüm ise Wirtinger integral eşitsizliklerinin farklı versiyonlarını ve genelleştirmelerinin yanı sıra konveks fonksiyon sınıfları için elde edilen Wirtinger tipli integral eşitsizliklerini içermektedir. Üçüncü bölüm ise η-konveks, s-konveks, p-fonksiyonu, quasi-konveks, m-konveks, (α, m)-konveks fonksiyonlar için elde edilen yeni Wirtinger tipli eşitsizliklerin sunulduğu bulgular bölümüdür. Son bölüm ise bazı sonuç ve önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter contains information about the historical development of Wirtinger inequality. The second chapter includes different versions and generalizations of Wirtinger integral inequalities as well as Wirtinger type integral inequalities obtained for convex function classes. The third chapter is the section of findings where the new Wirtinger type inequalities for η-convex, s-convex, p-function, quasi-convex, m-convex, (α, m)-convex functions are presented. The last chapter contains some results and recommendations.