Farklı gübrelerin ve gübreleme oranlarının kivide verim ve yaprak bitki besin maddesi içeriğine etkisi
Effects of different fertilizers and fertilization rates on yield and leaf plant nutrient contents of kiwifruit
- Tez No: 675087
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, farklı gübrelerden değişik oranlarda yapılan uygulamaların Hayward kivi bitkisinin (Actinidia deliciosa) verimi ile yaprakların besin element içerikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla temel azotlu gübrelemede 135 ve 180 g N ağaç-1 uygulama dozunun yanı sıra değişen oranlarda fosfor ve potasyum uygulanmıştır. Onyedi gübre uygulaması 5 tekerrülü olarak ve 2 yıl süreli uygulanmıştır. İki yıllık araştırma sonuçlarına göre kivi bitkisinde en yüksek verim yavaş salınımlı 20-10-10 ve 14-7-17 gübre çeşitlerinin 135-68-68, 135-68-164 ve 180-120-120 g ağaç-1 uygulama (G8, G11, G4) oranlarından elde edilmiştir. Geleneksel gübrelerde ise 15-15-15 gübresi ile CAN gübresinin 180-120-120, 135-90-90 ve 135-135-135 g ağaç-1 uygulamalarından (G3, G7, G5) elde edilmiştir. Yavaş salınımlı gübrelerde 2/3'ünün mart ve 1/3'ünün mayıs ayında uygulanması etkili olurken, geleneksel gübrelerde eşit kısımlar halinde mart, mayıs ve haziran ayında etkili bulunmuştur. Bu uygulamaların tümünde meyve ağırlığı standart büyüklükte gerçekleşmiştir. Meyve tutum döneminde genellikle yaprakların N, P, K, Fe, Cu ve Zn içerikleri optimum sınırlar içerisinde değişim gösterirken; Ca, Mg ve Mn içerikleri yetersiz bulunmuştur. Vejetasyon dönemi ortasında ise tüm uygulamalarda yaprakların N, P, Mg ve kısmen K içerikleri noksan iken; yaprakların Ca, Fe, Cu, Zn ve Mn içeriklerinin optimum sınırlar içerisinde değiştiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, tüm uygulamalar içerisinde meyve verimi ve yaprakların bitki besin maddesi içerikleri dikkate alındığında yavaş çözünen gübrelerden 20-10-10 gübre uygulamasının (G8) 135-68-68 g ağaç-1 dozu ile geleneksel gübrelerden 15-15-15 gübresi ile CAN gübresinin (G3) 180-120-120 g ağaç-1 uygulamaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different fertilizers at different rates on the yield and nutrient contents in leaves of the Hayward kiwifruit plant (Actinidia deliciosa) were investigated. For this purpose, in additon to 135 and 180 g N per tree application dose in basic nitrogen fertilization, phosphorus and potassium were applied at varying rates. Seventeen fertilization treatments with five replications were applied in two tear period. After two years of research, the highest yield in kiwifruit plant was obtained from the application rate of 135-68-68, 135-68-164 and 180-120-120 g tree-1 of 20-10-10 and 14-7-17 (G8, G11, G4) which are slow release fertilizers. In conventional fertilizers, it was obtained from the application rate of 180-120-120, 135-90-90 and 135-135-135 g tree-1 of 15-15-15 fertilizer and CAN (G3, G7, G5) fertilizer. In slow release fertilizers, 2/3 of the fertilizer in March and 1/3 in May was effective. On the other hand, in conventional fertilizers, application in egual parts in March, May and June was found effective. In all of these applications, the fruit weight was in standard size. During the fruit set period, the N, P, K, Fe, Cu and Zn contents of the leaves generally vary within optimum levels, while the Ca, Mg and Mn contents were found to be insufficient. In the middle of the vegetation period, it was determined that while N, P, Mg and partially K contents of leaves were insufficient in all applications; Ca, Fe, Cu, Zn and Mn contents of leaves varied within optimum levels. As a result, considering fruit yield and plant nutrient contents of the leaves among all applications, the application of 135-68-68 g tree-1 dose of 20-10-10 (G8) fertilizer which is one of the slow release fertilizers and the application of 180-120-120 g tree-1 dose of CAN (G3) and 15-15-15 fertilizers which are traditional fertlizers, can be recommended.