Tip-Ia süpernova adaylarının uzun dönemli ışık değişimleri
Long-term light variations of type-Ia supernovae candidates
- Tez No: 675113
- Danışmanlar: PROF. DR. BELİNDA KALOMENİ YAKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Astronomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tip-Ia süpernovaları, bileşeninden madde alan Kabron-Oksijen beyaz cücesini barındıran bir çift yıldız sisteminde beyaz cücenin patlaması ile oluşan yüksek enerjili termonükleer patlamalar olarak kabul görmektedir. Sistemde parlaklık artışı olarak görülen bu patlamalar, uzun dönemlerde takip edildiğinde farklı tayfsal gruplara sahip tip-Ia süpernovalarının ışık eğrilerindeki farklılıkların ortaya konulması ve anlaşılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tezde tip-Ia süpernova adaylarının uzun dönemli ışık eğrileri, yapılan fotometrik gözlemler ve mümkün olduğunda tayfları da çalışmalara dahil edilerek incelenmiştir. Toplamda 18 adet tip-Ia süpernova adayına ait fotometrik gözlemler TUG T60 ve TJO teleskopları ile yapılmıştır. İki farklı tayfsal grubu bulunan tip-Ua süpernovalarının ışık eğrilerinde gösterdiği karakteristik özellikler, fotometrik gözlemleri TUG T60 teleskobu ile yapılan SN 2017fgc sisteminin, literatürde yeterli veriye sahip diğer tip Ia süpernovalarının ışık eğrisi analiz programları ile fit yöntemi kullanılarak kıyaslanması ve çalışılması sonucu elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucu elde edilen veriler farklı tip-Ia süpernovalarına ait tayfsal grupların aynı zamanda farklı ışık eğrisi özellikleri barındırdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Type-Ia supernovae are commonly accepted as the high-energy thermonuclear explosions of a carbon-oxygen white dwarf in a binary system. These explosions are seen as a brightness increase in the system. When followed over long periods, they are of great importance in terms of revealing and understanding the differences in the light curve evolutions of type-Ia supernovae with different spectral groups. In this thesis, long-term light curve evolutions of type-Ia supernovae candidates, taking into account the spectra when available, have been investigated. Photometric observations of 18 type-Ia supernovae were collected with TUG T60 and TJO telescopes. By applying the fit method from the light curve analysis programs and making comparisons between SN 2017fgc, whose photometric observations were carried out with the TUG T60 telescope, and other well observed type-Ia supernovae with sufficient data in the literature, the light curve characteristics of type-Ia supernovae with two different spectral groups were studied. The results from the analysis of the data obtained revealed that the type-Ia supernovae belonging to different spectral groups also have different light curve characteristics.