The correlations between supernova type ia ratios and global properties of the galaxy clusters in 0.016 < z < 0.686
0.016 < z < 0.686'daki galaksi kümelerinin küresel özellikleri ile süpernova tip ıa oranları arasındaki korelasyonlar
  1. Tez No: 830154
  2. Yazar: ONUR ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT HÜDAVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Galaksi kümeleri, evrendeki bilinen en büyük kozmik yapılardır. Karanlık madde etkisinin dominant olduğu bu yapılarda, galaksiler arası ortam, X-ışını bandında ışıma yapan sıcak plazma ile doludur. Bu plazmanın baryonik içeriği ise üye galaksilerdeki yıldız sentezi ile meydana gelerek süpernova patlamaları ile galaksiler arasına püskürtülen metallerden oluşmaktadır. Küme ortamının oluşturduğu derin potansiyel kuyusu içerisinde hapsolmuş bu metaller, kümenin formasyonu ve kimyasal zenginleşme süreçleri ile bu süreçlerdeki süpernova katkıları hakkında bilgi vermektedir. Bu konudaki güncel çalışmalar sıklıkla yakın galaksi kümeleri üzerine odaklanmaktadır. Bu tez çalışması ise yakın kümeler ile birlikte uzak galaksi kümelerini de içeren 20 üyeli bir örneklem üzerinden yapılmıştır. Küme içi ortamın R2500 alanı ile sınırlandırılan bölgenin metal bolluk değerleri X-ışını gözlemleri ile ölçülmüştür, SNeRatio paketi ile de galaksiler arası ortamın zenginleşmesini sağlayan muhtemel 3D süpernova kombinasyonları elde edilmiştir. Örneklemdeki her bir galaksi kümesi, küresel simetrik ve durgun olarak seçilmiş olsa bile iç dinamikleri birbirlerinden farklıdır, bu farkı göz önünde bulundurarak tüm kümelerdeki zenginleşmeyi açıklaması muhtemel iki farklı süpernova tip Ia ve tip“Core Collapse”model kombinasyonu belirlenmiştir. Tek bir modelin seçilerek öne çıkartılması literatürde tavsiye edilmeyen bir durumdur, bu nedenle“N1600def & Z = 0.001”ve“N100H & Z=0.05”model kombinasyonları seçilmiştir. Bu seçim keyfi olmamakla birlikte, istatistiki yöntemlerler kullanılarak toplam 186 model kombinasyonu arasından seçilmiştir. Bu modeller ile elde edilen SN Ia yüzdelik oranları ile, başta kırmızıya kayma olmak üzere kümelere ait ölçülen diğer değerler arasındaki muhtemel korelasyonlar incelenmiştir. Örneklemdeki tüm kümeler için en iyi ve ortak ölçülenbilen Fe bolluğu ile uzaklık arasında bir korelasyon olmaması, Fe miktarının büyük farklılıklar olmadığına işaret etmekletedir ve bu durum literatürde beklenen bir davranıştır. Kümeler uzaklaştıkça, SN Ia yüzdeleri ile uzaklık arasında orta ve zayıf derecede korelasyon görülse de, ortak davranış olarak her iki model yüzdelerinin de azalma eğilimnde olduğu gözlenmiştir. Küme içi ortam sıcaklığıa göre değerlendirildiğinde ise artan sıcaklık ile birlikte her iki model kombinasyonu da belirgin şekilde azalmaktadır, bu orta dereceli ve negatif yönlü korelasyonlar ise tartışmaya açıktır. Gaz kütlesi ve R2500 içindeki yoğunluk arasındaki etkileşim zayıf olmakla birlikte belirgin bir korelasyon olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Galaxy clusters are the largest known cosmic structures in the universe. In these structures, where the dark matter effect is dominant, the intergalactic medium is filled with hot plasma that radiates in the X-ray band. The baryonic content of this plasma, on the other hand, consists of metals ejected between galaxies by supernova explosions, formed by star synthesis in member galaxies. These metals trapped in the deep potential well formed by the cluster environment provide information about the formation and chemical enrichment processes of the cluster and the supernova contributions in these processes. Current studies on this subject often focus on nearby galaxy clusters. This thesis study was carried out on a sample of 20 members, including distant galaxy clusters as well as nearby clusters. The metal abundance values of the region bounded by the R2500 area of the intra-cluster environment were measured by X-ray observations, and possible combinations of 3D supernovae that enrich the intergalactic medium were obtained with the SNeRatio package. Even if each galaxy cluster in the sample is chosen as spherically symmetrical and stationary, its internal dynamics are different from each other, taking this difference into account, two different supernova type Ia and type II model combinations were determined that are likely to explain the enrichment in all clusters. Highlighting a single model is not recommended in the literature, so model combinations“N1600def & Z = 0.001”and“N100H & Z=0.05”were chosen. Although this selection is not arbitrary, it was selected from a total of 186 model combinations using statistical methods. Possible correlations between the SN Ia percentages obtained with these models and the other measured values belonging to the clusters, especially the redshift, were examined. The fact that there is no correlation between the best and common measurable Fe abundance and the distance for all clusters in the sample indicates that there are no large differences in the amount of Fe, and this is an expected behavior in the literature. Although there is a moderate and weak correlation between the SN Ia percentages and the distance as the clusters move away, it is observed that both model percentages tend to decrease as a common behavior. When evaluated according to the ambient temperature in the cluster, both model combinations decrease significantly with increasing temperature, and these moderate and negative correlations are open to discussion. Although the interaction between the gas mass and the R2500 fields is weak, it is concluded that there is no significant correlation.