Cosmological constant reloaded
Kozmolojik sabit yeniden
  1. Tez No: 292200
  2. Yazar: ÇİĞDEM ETKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ ARAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son yıllardaki Tip Ia Süpernova gözlemleri evrenin hızlanarak genişlediğini ortaya koymuştur. Bu çalışmada, Einstein'ın genel görelilik kuramından yola çıkılarak, genişleyen evren için uygun matematiksel model tanımlanmıştır. İvmelenerek genişlemeyi destekleyen kozmik mikrodalga fon ışınımı ve Tip Ia Süpernova gözlemleri üzerinde durulmuştur. Bu gözlemler evrenin %70'inin karanlık enerji olduğunu göstermektedir. Karanlık enerji için ise şu andaki en iyi aday kozmolojik sabit gibi görünmektedir. Kozmolojik sabit, Einstein alan denklemlerinin sağ tarafında evrende yeni bir madde bileşeni olarak ele alındığında teorik modelin gözlem sonuçları ile tutarlı olduğu ve kozmolojik sabitin karanlık enerji için uygun bir aday olduğu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, ivmelenerek genişlemeyi açıklamak için ortaya atılan kozmolojik sabit dışındaki diğer modellere de kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years Type Ia Supernovae observations showed that the Universe is expanding acceleratingly. In this study, starting with Einstein?s general relativity theory, we define the appropriate mathematical model for the expanding Universe. We have emphasized the Type Ia Supernovae and cosmic microwave background radiation observations, which support the notion of the accelerating expansion. These observations show that 70% of the Universe is dark energy. Yet, the best candidate for dark energy seems to be the cosmological constant. When cosmological constant is handled as a new matter component in the Universe at the right hand side of the Einstein field equations, it occurs that the theoretical model is consistent with the observations and the cosmological constant is a suitable candidate for the dark energy. We have also briefly introduced the theoretical models, other than the cosmological constant, suggested to explain the accelerating expansion.