On cosmological supernova observations and alternative gravity theories
Kozmolojik süpernova gözlemleri ve alternatif çekim teorileri üzerine
  1. Tez No: 603872
  2. Yazar: MEHMET AKİF FEYİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEMİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KAZIM ÇAMLIBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez, mümkün olan en az varsayımla, homojen ve izotropik evrenin genişleme tarihi hakkında kozmolojik süpernova verilerinden en fazla bilgiyi elde etmekle ilgilidir. Bu amaçla, parlaklık mesafesi $d_L(z)$'ye çeşitli fonksiyonlar uyduruyoruz ve ölçek faktörü $a(t)$'yi bu fonksiyonların en iyilerini kullanarak ve genelçekim modelleri varsayımı olmadan inşa ediyoruz, yani modelden bağımsız bir analiz yapıyoruz. Tip Ia süpernova verileriyle, evrenin mevcut ivmelenmesini ve geçmiş yavaşlamasını gösterebiliyoruz. Ayrıca, daha iyi sonuçlar elde etmek için, analizin modelden bağımsız olma özelliğinden hafifçe ödün verme pahasına, veri setine gama ışını patlamaları verilerini de ekliyoruz. Bu genişletilmiş veri seti ile, düz bir evren için, geçmişteki yavaşlamadan mevcut hızlanmaya geçiş kızılakaymasını, $z_t\approx 0.55 \pm0.08$, olarak belirleyebiliyoruz (pozitif eğrilik için daha büyük, negatif için daha küçük). Bu çalışmada, parametre seçiminin analizin sonuçlarını önemli ölçüde etkilediğini görüyoruz. Einstein'ın Genel Göreliliği varsayımını yaparsak, ilgili önceki çalışmada olduğu gibi, evrenin eğriliğinin enerji yoğunluğu üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı özel bir kızılakayma değeri olduğunu görüyoruz. Bu kızılakayma değerini kullanarak madde yoğunluğuna bir üst sınır, dolayısıyla karanlık enerjinin yoğunluğuna bir alt sınır getirebiliyoruz. Eğer Starobinsky'nin genelçekim modeli varsayılırsa, pozitif $\alpha$ için (Starobinsky modelinin parametresi) faydalı bir sonuç elde edilemediğini, belli bir negatif değer için ise, gerçekteki enerji yoğunluğu eğrisine çok yakın çizdirilebilen bir madde-baskın yoğunluk eğrisi olduğunu buluyoruz. Yani, karanlık enerjinin olmadığı, ama genel kabul gören modele göre iki misli karanlık madde içeren bir modifiye-genelçekim kozmolojisi bulabiliyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis is about getting the most information from the cosmological supernova data about the expansion history of the homogeneous and isotropic universe, with the least possible set of assumptions. To this end, we fit various functions to the luminosity distance $d_L(z)$ and try to reconstruct the scale factor $a(t)$, through the best of those functions, without an assumption of gravity models; hence making this analysis {\it model-independent}. We find that with the SNe Ia data we can show the current acceleration and past deceleration of the universe. However, to get even better results, we add gamma ray burst data to the dataset at the cost of slightly compromising the model-independent nature of the analysis. With this expanded data set, we can determine the redshift of transition from deceleration in the past to current acceleration as $z_t\approx 0.55 \pm0.08$ for a flat universe (larger for positive spatial curvature, and smaller for negative). In this work, we see that the choice of parametrization heavily affects the results of the analysis. After the assumption of Einstein's General Relativity, we see that, as in previous work, there is a special redshift value at which the curvature of the universe has no effect on its energy density. Using this redshift value, we manage to put an upper limit on matter density, hence a lower limit on the density of dark energy. If Starobinsky's gravity model is assumed, we find that from the positive $\alpha$ values (parameter of Starobinsky model) we cannot get anything useful however from a certain negative value we get energy density curve very close to the matter-only curve. Hence, we can find a simple modified-gravity cosmology with no dark energy, but with about twice as much dark matter as the concordance model.