Yükseköğretimde kalite uygulamalarının yayılımının yeni kurumsal kuram çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of the diffusion of quality practices in higher education within the framework of new institutional theory
- Tez No: 675126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 428
Özet
Yükseköğretimde meydana gelen dünya çapındaki kitlesel genişleme ve daha şeffaf, daha işbirlikçi ve kalite odaklı yükseköğretim kurumlarına ulaşılmasını amaçlayan küresel eğilimler Türk yükseköğretim sistemini de etkilemektedir. Yükseköğretimde kalite yönetimi alanındaki bu küresel gelişmeler karşısında yükseköğretim kurumlarının ekonomik, siyasal, kültürel ve diğer sosyal alt sistemler ile nasıl etkileşime girdiklerini ve küresel eğilimler ve politikalar sonucunda nasıl değiştiklerini ve farklılık gösterdiklerini sorgulayan paradigmalara sahip olan yeni kurumsal kuram çerçevesinde yükseköğretimde kalite yönetiminin Türkiye bağlamında yayılımını ve bu yayılımın nasıl gerçekleştiğini inceleme gerekliliği ortaya çıkmıştır. Çalışmada, yükseköğretim kurumlarında kalite yönetiminin yayılımı detaylı bir şekilde ele alınmış ve bu yayılımının kökten bir kurumsal değişime yol açıp açmadığını ortaya çıkartabilmek amacıyla yükseköğretim kurumlarının kalite yönetimini benimsemelerinde hangi çevresel baskı mekanizmalarının (zorlayıcı-öykünmeci-normatif) etkili olduğu, karar verme tarzlarında ne tür eğilimlerde (rasyonel karar verme- kurumsal karar verme) bulundukları, kalite yönetimini nasıl uyguladıkları (uyarak/uyumlayarak) ve kalite yönetimini nasıl benimsedikleri (ussal/törensel) değişkenlerinden oluşturulan bir teorik model kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modeli (PLS-SEM) ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The worldwide mass expansion in higher education and global trends aimed at achieving more transparent, more collaborative and quality-oriented higher education institutions also affect the Turkish higher education system. In the face of these worldwide developments in the field of quality management in higher education, within the framework of the new institutional theory, which has paradigms that question how higher education institutions interact with economic, political, cultural, and other social subsystems and how they change as a result of global trends and policies, diffusion of quality management in higher education and the diffusion of how to carry out the inspection requirements have emerged in the context of Turkey. In the study, the diffusion of quality management in universities has been discussed in detail, and in order to reveal whether this diffusion has led to a radical institutional change in universities, which isomorphic change mechanisms (coercive, mimetic, normative) cause quality management to be adopted, the decision-making style employed by higher education institutions (rational-institutional), how quality management is implemented (customization-conformity) and how quality management is adopted (rational/normative-ceremonial) was analyzed with the partial least squares structural equation model (PLS-SEM).