İşletmelerde performans değerlendirmenin ücretlendirmeye etkisi ve bir uygulama
- Tez No: 84071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
IV ÖZET Ücret; emeği karşılığında çalışan işgörenlerin gelir ve yaşam düzeylerini belirleyici bir öğe, endüstrinin gelişmesine etki eden bir maliyet öğesi ve sosyal yaşamda çeşitli etkileri olan çok yönlü bir konudur. İşgörenin aldığı ücret, genellikle çalışmasının birincil nedenidir, ücretin işgörenler için beklenti ve tatmin kaynağı olması yanında onlara verilen ücretin adil olup olmadığı konusunda oldukça önemlidir. Ücretler çoğu işletmeler için en büyük tek maliyet kalemini oluşturur. İşletmeler, çalışanların ücretlerini katkılarıyla ilişkilendirmek amacıyla farklı sistemler ve planlar denemektedirler. Ücretin işletmeler ve çalışanlar için bu kadar önem arzetmesi işletmelerin işgörenlerin performansını belirli kriterlerle değerlendirerek ücretlerini bu doğrultuda belirlemelerini sağlamıştır. Tez çalışmasının amacı uygulamanın yapılacağı işletmede etkin bir ücret politikasının oluşturulması için performans değerlendirme çalışmalarının yapıldığı dönemlerde performans değerlendirmenin ücretlerin belirlenmesine etkileri ve dönemler arası ilişkilerinin belirlenmesidir. Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, performans değerlendirmenin tanımı, gelişimi, amacı ve süreci, İkinci bölümde Performans Değerlendirmede kullanılan yöntemler ve yöntemlerin uygulanmasında karşılaşılan sorunlar, üçüncü bölümde işletmelerde Performans Değerlendirme açısından ücret ve Performans Değerlendirme sonuçlarının ücret-maaş yönetiminde kullanılması, dördüncü bölümde ise ilk üç bölümde incelenen Performans Değerlendirme, ücret ve Performans Değerlendirme'nin ücret maaş sistemlerinde kullanılması Gebze'de faaliyetgösteren bir Telekominikasyon firmasında incelenmiştir. İşletmede bu uygulamadan önce Performans Değerlendirme yapılmamakta ve ücretlendirme kriterleri üst yönetim tarafından belirlenmekte idi. Sonuç ve değerlendirme bölümünde, yapılan uygulamalar değerlendirilerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Vî SUMMARY Salary is not only a number indicating the reward of employees, but also highlight level of life standard, an important parameter of industrial costs and multi effective social theme. The salary that the employees earns is usually the major cause his /her work. Besides the expectation of the employee and his satisfaction, the equability of salaries anyway the workers is quite an important point. Salary is, for most companies are the major part of their expenses. Employers, are trying the find the most correct system to decide the employee salary relation. Since the concept of salary is an very important subject in the relations of employee and employer, companies determine the performance of the workers according to certain items. Purpose of this projects; to observe effects of performance evaluation on salary determination in performance evaluation terms for making effective salary policy in the firm and relation between terms. This thesis includes four main parts, in the firs part description of performance evaluation, progress and goals, in the following part; some methods to evaluate performance and problems during the application. Third part; salary according to performance evaluation and using evaluation result and salary determination, then using salary and performance evaluation for salary and income systems are experienced in private telecommunication company in Gebze. Before this application salary system are managed by boss. Last part is a result and evaluation ; some recommendation after evaluating applications.