Baer altmodüllerinin belirlediği modül ayrışımları
Module decompositions determined by Baer submodules
- Tez No: 675168
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT HALICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmaktadır ve bu bölümde çalışmanın amacı anlatılmaktadır. İkinci bölümde çalışma için gerekli olan ön bilgiler verilmektedir. Ayrıca Baer, dual Baer, F-ters parçalı ve dual F-ters parçalı modüllerin bir sonraki bölümlerde kullanılacak özellikleri yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise F-Baer modül sınıfı tanımlanmakta ve özellikleri incelenmektedir. Ayrıca F-Baer modüllerin diğer modül sınıfları ile ilişkileri verilmektedir. F-Baer modül sınıflarında, F altmodülü olarak M nin Goldie burulmalı altmodülü düşünüldüğünde F-Baer modüllerin bir özel hali olan t-Baer modüller elde edilmektedir. Dördüncü bölümde F-Baer modüllerin dualleştirilmesi sonucunda elde edilen modül sınıfı araştırılmaktadır. Dual F-Baer modül olarak adlandırılan bu modüller bir dual Baer modül ve F tam değişmez altmodülü yardımıyla bir parçalanmaya sahiptir. Son bölümde tez çalışması boyunca elde edilen sonuçlarla ilgili genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction and the aim of the thesis. In the second chapter, basic concepts which are necessary for the thesis are given. Also, this chapter includes some properties of Baer, dual Baer, F-inverse split, and dual F-inverse split modules. In the third chapter, F-Baer modules are defined and properties of these modules are studied. Moreover, the relations between F-Baer modules and the other module classes are given. Also, by means of the notion of an F-Baer module, considering Goldie torsion submodule of M as a submodule F of M, t-Baer modules which are a special case of F-Baer modules are obtained. In the fourth chapter, the dual notion of F-Baer modules is investigated. The module which is defined as a dual F-Baer module has a decomposition via a dual Baer module and the fully invariant submodule F. In the last part, there is a general evaluation of the results obtained in the thesis.