Stratejik planlama katılımının stratejik planlama tutumu üzerindeki etkisinde stratejik planlama farkındalığının rolü: Kamu sağlık alanında bir araştırma
The role of strategic planning awareness in the effect of strategic planning participation on strategic planning attitude: A research in the field of public health
  1. Tez No: 675207
  2. Yazar: EMRE ALİ KODAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kamu Sağlık alanında ilk stratejik planlama döneminin 2010-2014 olduğu düşünüldüğünde stratejik planlamanın Kamu Sağlık alanı açısından daha yeni ve üzerinde birçok araştırma yapılabilecek bir konu olduğu görülmektedir. Kamu Sağlık alanında stratejik planlama literatür ve araştırmalarının çok yeterli olmaması ve alanyazına bir katkı sağlamak üzere Devlet ve Eğitim Araştırma Hastanelerinde görev yapmakta olan Kamu Sağlık çalışanları üzerinde stratejik planlama katılımının stratejik planlama tutumları üzerindeki etkisi incelenirken stratejik planlama farkındalığının aracılık rolü olup olmadığı araştırılmak istenmiştir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda stratejik planlama katılımının tutum üzerindeki etkisi tespit edilmiş, stratejik planlama farkındalığının ise modelde tam aracı rolü olduğu görülmüştür. Stratejik planlama katılımının stratejik planlama tutumu üzerinde pozitif yönde ve anlamlı bir etkisi olduğu görülürken stratejik planlama farkındalığı değişkeni modele eklendiği zaman bu iki değişken arasındaki etkinin anlamsız olduğu görülmüştür. Çalışma ile stratejik planlamanın Sağlık sektöründeki önemi bir kez daha vurgulanmış olup, Kamu Sağlık alanında planlama başarısını arttırıcı farklı araştırma modeli ve kavramlar çerçevesinde daha fazla çalışma yapılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Considering that the first strategic planning period in the field of Public Health is 2010-2014, it is seen that strategic planning is a new and more researchable area in terms of Public Health. While analyzing the effect of strategic planning participation on strategic planning attitude on Public Healthcare staff working in State and Public Research Hospitals, to make a contribution to the literature, strategic planning literature and research in the field of Public Health, it was aimed to investigate whether strategic planning awareness has an intermediary role. In line with the results of the study, the effect of strategic planning participation on attitude was determined, and it was seen that strategic planning awareness had a full mediating role in the model. While it was observed that strategic planning participation had a positive and significant effect on strategic planning attitude, it was observed that the effect between these two variables was insignificant when the strategic planning awareness variable was added to the model. The importance of strategic planning in the health sector is emphasized once again with this study, and it is suggested that more studies can be carried out within the framework of different research models and concepts that increase planning success in the field of Public Health.