The impact of using the wind catcher as a sustainable passive cooling techniques in traditional house (Sudan-Khartoum)
Rüzgar bacasını geleneksel evde sürdürülebilir pasif soğutmatekniğii olarak kullanmanın etkisi (Sudan-Khartum)
- Tez No: 675247
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Yazın kurak mevsiminde günlük sıcaklığın 47 oC dereceye kadar ulaĢtığı Sudan‟da konutlardaki iç mekan konfor koĢulları insanların yaĢam koĢullarını zorlamaktadır. Bu amaçla doğal soğutma için bir havalandırma tekniği olan rüzgar bacası uygulaması, Orta Doğu'da sıcak-kuru iklime sahip birçok ülkede kullanılmaktadır. Sudan'da bugüne kadar hiç kullanılmayan bu teknik, bu araĢtırmanın konusu olarak ele alınmıĢtır. AraĢtırmada, Hartum'da geleneksel binalarda soğutma sistemini iyileĢtirmek ve enerji tüketimini azaltmak hedeflenirken, sosyo-kültürel boyut sorunları, yerel iklim koĢulları ve bağlamı dikkate alınmıĢtır. ÇalıĢmada, rüzgar bacasını pasif bir soğutma tekniği olarak kullanan modern, sürdürülebilir bir bina örnek olarak tasarlanmıĢtır. Bu tasarım sırasında rüzgar bacalarının tasarımındaki farklı uygulamalar ele alınarak, Sudan-hartum'daki konutlarda iç hava sıcaklığını nasıl etkilediğinin belirlenmesi amaçlanmıĢtır. Geleneksel yöntemlerin, çağdaĢ Sudan evleri için uygun pasif havalandırma veya soğutma çözümleri geliĢtirme potansiyeli sunabilmesi için yorumlanabileceği düĢüncesi ile yukarıda belirtilen hedeflere ulaĢmak için dört aĢamalı bir araĢtırma önerilmiĢtir. Bunlar; (a) konut düzeninin verimliliğini tasarım konfigürasyonları ve kütle, konut tasarımı ve kullanılan yapı malzemeleri açısından analiz edilmesi, (b) geleneksel Sudan evlerinde ısıl konfor Ģartlarının sağlanamamasının nedenlerinin incelenmesi ve Sudan'ın sıcak ve kuru bölgelerinde uygulanabilecek pasif soğutma tekniklerinin incelenmesi. (c) rüzgar bacasının tasarımındaki farklı etkilerin ayrı ayrı simüle edilerek sonuçlarının elde edilmesi, (d) elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ve yorumlanması. ÇalıĢmada rüzgar bacasının çeĢitli tasarımlarını değerlendirmek ve ardından en uygun tasarımı elde etmek için simülasyon programı (DesignBuilder) kullanılmıĢtır. Hartum'daki konutlar için bulunan en uygun sonuca ulaĢtıktan sonra bu uygulamaya su spreyi ilavesi ile bir hibrid çözüm önerisi de getirilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
The People of Sudan are faced with a growing problem with indoor climate conditions in the houses because of high outdoor temperature in the house during dry seasons. Daily temperature can reach up to 47 degrees in the dry season of summer. The Wind catcher is a ventilation technique for natural cooling. Wind catchers have been used for years in several countries with hot-dry climates in the Middle East. Even so, it is never been used in Sudan. This research takes into consideration the socio-cultural dimension problems, local climatic conditions, and context, to improve the cooling system in conventional buildings and reduce energy consumption in Khartoum. This study will create a modern conventional sustainable building design that utilizes a wind catcher as a passive cooling technique. This research aimed to examine the effect of the different criteria that effecting on the designs of the wind catchers and determines how they affect the internal air temperature in Sudan-Khartoum. Traditional methods are believed to offer the potential for developing appropriate passive ventilation or cooling solutions for contemporary Sudanese homes. Four-stage research has been proposed to achieve the above-mentioned goals. This research attempted to: (a) analyze the efficiency of dwelling layout in terms of design configurations and mass, house structure design, and building materials used, (b) identify those factors causing high power consumption in typical Sudanese homes, and then (c) establish passive cooling techniques that can be used and introduced to Sudan's hot dry areas. Every stage of this study implements specific research methods: site visits, local survey analysis, and simulation evaluation, and utilizes a simulation program (DesignBuilder) program to evaluate various designs of the wind catcher, and then obtain the best design for building in Khartoum's hot areas. The addition of water spray increases the relative humidity and decreases the air temperature inside the houses. This old traditional technique could be merging with new building designs in Khartoum-Sudan to raise the green concept in the buildings located in the hot dry areas.