Effect of governance and digitalization studies on enterprise companies measuring the effect of a new methodology and COVID-19
Dijitalleşme ve yönetişim çalışmalarının kurumsal firmalar üzerindeki etkisi yeni bir metodoloji ve COVID-19'un etkisinin ölçülmesi
  1. Tez No: 675282
  2. Yazar: EDİZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dijital transformasyon günümüzde organizasyonların en çok üzerinde durduğu konulardan biri haline gelmiştir. Bu zorlu yolda organizasyonların kat etmesi gereken uzun bir yol bulunmaktadır. Öncelikle yönetişim becerilerini geliştirmeli ve ölçümlemeli, daha sonrasında da BT sistemlerinin bir değer haline gelebilmesi için gerekli çalışmaları hem teknolojik hem de yönetsel anlamda oluşturmaları gerekmektedir. Tüm bunları yaparken danışmanlık, denetleme ve değerlendirme hizmetlerini de eksiksiz bir şekilde yerine getirerek doğru bir yaklaşımla risk yönetimi yapısını da oluşturmalıdırlar. Bütün bu süreç doğrultusunda ise takip etmeleri gereken her alanda farklı standartlar ve uygulamalar olmaktadır. Bu tez, dijitalleşme alanında uçtan uca uygulanabilecek ve yönetişim yapısından başlayıp BT değer katma stratejisine kadar uzanan genel bir perspektifte bir metodoloji önermesini sunmaktadır. Bu yeni metodoloji sayesinde birbirinden kopuk vaziyette olan yönetişim, danışmanlık, dijital dönüşüm, denetleme, iç kontrol gibi bir çok sürecin büyük resim içerisinde görülmesi ve tüm faaliyetlerin buna göre düzenlenmesi mümkün olmaktadır. Uzun vadeli takip ile kurumların stratejik ve taktik perspektifleri oluşturularak zaman içerisindeki ilerlemesi de bu yeni metodoloji sayesinde takip edilebilmektedir. Bu tez, yeni metodolojinin uygulamalarının mevcut uygulamalar ile karşılaştırmasını yapmak için hem kalitatif hem de kantitatif ölçümlerini gerçekleştirmektedir. Ayrıca yine bu tez içerisinde günümüzde tüm dünyayı etkileyen COVID-19 pandemisinin dijital dönüşüm üzerine etkileri de incelenmiştir. Bu tezin asıl amacı literatürde eksik olan bütüncül bir metodolojiyi ortaya koymak ve uzun vadede bu metodolojinin avantajlarını tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation has become one of the most emphasized issues for organizations today. Organizations have a long way to go in this difficult road. First of all, they should develop and measure their governance skills, and then they need to create the necessary studies in both technological and managerial terms for IT systems to become a value. While doing all these, they should also create a risk management structure with a correct approach by performing consultancy, supervision and evaluation services completely. In line with this whole process, there are different standards and practices in every field they need to follow. This thesis presents a methodology proposition in a general perspective that can be applied end-to-end in the field of digitalization, starting from the governance structure to the IT value-adding strategy. Thanks to this new methodology, it is possible to see many processes such as governance, consultancy, digital transformation, auditing, internal control, which are disconnected from each other, in the big picture and arrange all activities accordingly. With long-term follow-up, the strategic and tactical perspectives of institutions can be created and their progress over time can be followed by this new methodology. This thesis performs both qualitative and quantitative measurements of the applications of the new methodology to compare them with existing ones. In addition, in this thesis, the effects of the COVID-19 pandemic, which affects the whole world today, on digital transformation are also examined. The main purpose of this thesis is to present a holistic methodology lacking in the literature and to discuss the advantages of this methodology in the long run.