İç basınç ve sıcaklık etkisindeki metal ve fonksiyonel derecelendirilmiş kompozit yapının matematiksel modellenmesi
Mathematical modelling of metal and functionally graded composite structure under the influence of internal pressure and temperature
  1. Tez No: 675294
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN ERHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SELİM TÜRKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, iç basınç ve sıcaklık etkisinde bulunan bir ortamda silindirik geometriye (silah veya tank namlusu gibi) sahip iki farklı malzemeden oluşan bir sistem incelenmiştir. Metal ve fonksiyonel derecelendirilmiş malzeme (FDM) ile oluşturulan hibrit sistem (MFHS), iç içe geçmiş iki silindirden meydana gelmektedir. Sistemin iç basınç yüklemesine maruz kaldığı varsayımı ile matematiksel modeli oluşturularak gerilme değerlerinin bulunması amaçlanmıştır. Bu sistemde oluşturulan yapının eksenel simetriye sahip olduğu ve silindirik koordinatlar üzerinde yalnızca radyal doğrultuda değişim olduğu kabul edilerek çözümüne gidilmiştir. Sistem için sıcaklık denklemleri iki farklı silindir için ayrı ayrı çıkartılmış ve elastisite denklemleri ile çözüm yapılmıştır. FDM parametrelerinin silindirik yapının termoelastik davranışına etkileri matematiksel olarak incelenmiş ve optimum tasarım için belirli bir kriter olarak değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a system consisting of two different materials having cylindrical geometry (such as gun or tank barrel) was investigated in an environment under the effect of internal pressure and temperature. The hybrid system (MFHS) created by metal and functionally graded material (FGM) consists of two interwinted cylinders. It was aimed to find the stress values by creating a mathematical model with the assumption that the system was exposed to internal pressure loading. The solution was made by assuming that the structure created in this system had axial symmetry and that there was only a change in radial direction on cylindrical coordinates. The temperature equations for the system were extracted separately for two different cylinders and the solution was made with the elasticity equations. The effects of FGM parameters on the thermoelastic behavior of the cylindrical structure were mathematically analyzed and evaluated as a specific criterion for optimum design.