Al-Oboudi ve Ruscheweyh operatörlerinin kombinasyonu ile tanımlanan bi-yalınkat fonksiyonların (P,Q)–Lucas Polinom katsayısı eşitsizlikleri
(P,Q)–Lucas Polynomial coefficient i̇nequalities of bi-univalent functions defined by the combination of operators Al-Oboudi and Ruscheweyh
- Tez No: 675292
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Anahtar Kelimeler: (𝑃, 𝒬) −Lucas polinomları, Bi-yalınkat fonksiyonlar, Katsayı sınırları, Al-Oboudi ve Ruscheweyh türev operatörleri, Fekete-Szegö problemi, (𝑃, 𝒬)-Lucas polynomials, Bi-univalent functions, Coefficient bounds, Al-Oboudi and Ruscheweyh derivative operators, Fekete-Szegö problem
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada Al-Oboudi ve Ruscheweyh türev operatörlerinin kombinasyonu ile tanımlanan bi-yalınkat fonksiyonların 𝒬 ∑,𝛿 (𝜉, 𝑠; 𝑥) sınıfına ait (𝑃, 𝒬)-Lucas polinomları için katsayı eşitsizliklerinin elde edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma matematiksel ispat yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: 𝒬 ∑,𝛿 (𝜉, 𝑠; 𝑥) sınıfı için |𝑎2 | ve |𝑎3 | katsayı tahminleri elde edilmiş ve Fekete-Szegö problemi olarak bilinen |𝑎3 − 𝜇𝑎2 2 | fonksiyoneli için bir üst sınır bulunmuştur. Sonuç: 𝒬 ∑,𝛿 (𝜉, 𝑠; 𝑥) sınıfı ile ilgili elde edilen sonuçlardaki parametrelerin özel durumları, literatürdeki bilinen bazı sonuçlarla mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study it was aimed to obtain coefficient inequalities for (𝑃, 𝒬) −Lucas polynomials belonging to the class 𝒬 ∑,𝛿 (𝜉, 𝑠; 𝑥) bi-univalent functions defined by the combination of both operators Al-Oboudi and Ruscheweyh. Method: This study has been made using mathematical proof methods. Findings: Coefficient estimates of |𝑎2 | and |𝑎3 | were obtained for the class 𝒬 ∑,𝛿 (𝜉, 𝑠; 𝑥) and upper bound was found for the Fekete-Szegö functional |𝑎3 − 𝜇𝑎2 2 |. Results: With the combination of (𝑃, 𝒬)-Lucas polynomials, subordination, Al-Oboudi and Ruscheweyh derivative operators, a new subclass of bi-univalent functions are defined and coefficient estimates and Fekete-Szegö inequalities are obtained for this new class. In addition, the results we obtained for this new class have been reduced to some results found in the literature for special cases of parameters.